Michał Urgoł, prezydent Jastrzębia-Zdroju, został nowym przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce - poinformowała organizacja w swoich mediach społecznościowych. Jego zastępcą będzie Zbigniew Podleśny, burmistrz Radlina. Ponadto w skład zarządu weszli: Andrzej Seweryn, wójt gminy Chełm Śląski, Jacek Latko, burmistrz Libiąża oraz Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin. Wybory nowych władz odbyły się we wtorek, 11 czerwca, w Pałacu w Baranowicach podczas XXXIV Zgromadzenia Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce.
Michał Urgoł jest nowym prezydentem Jastrzębia-Zdroju. Zaprzysiężony został 6 maja br. Na stronie internetowej magistratu możemy się dowiedzieć, że jest aktywnym społecznikiem, któremu szczególnie zależy na rozwoju swojego rodzinnego miasta, Jastrzębia-Zdroju. Jego podejście skupia się na konkretnych działaniach i słuchaniu potrzeb mieszkańców. Prywatnie jest szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci.
Michał Urgoł zdobywał doświadczenie samorządowe od podstaw. Rozpoczynał jako sołtys w Bziu, gdzie przez trzy kadencje pracował nad rozwojem sołectwa, dążąc do stworzenia warunków dobrej jakości życia dla wszystkich mieszkańców. To zaufanie zostało docenione mandatem w Radzie Miasta w kadencji 2018-2024. Jest ekonomistą z wykształcenia, posiadającym dyplom z zarządzania. Ma 25 lat doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu.
SGGP działa już od 25 lat. Obecnie SGGP skupia 24 gminy nie tyko z województwa śląskiego, ale także z małopolskiego, lubelskiego oraz dolnośląskiego. Celem Stowarzyszenia – jak wynika ze statutu – jest ochrona interesów gmin górniczych, czyli gmin, na których obszarze prowadzona jest bądź była prowadzona działalność górnicza czy to geologiczna, czy też w której występują negatywne skutki (społeczne, finansowe) takiej działalności.
SGGP skupia się tu m.in. na ochronie środowiska naturalnego tych gmin przed degradacją spowodowaną działalnością geologiczną i górniczą, przeciwdziałaniu dyskryminacji gmin górniczych poprzez działanie na rzecz równoprawnego traktowania wobec innych podmiotów prawa, dążeniu do zmiany niekorzystnych dla gmin górniczych uregulowań prawnych i troska o właściwe rozwiązania finansowo-prawne w nowo tworzonych aktach prawnych czy też dążenia do zabezpieczenia interesów gmin górniczych w procesie restrukturyzacji polskiego górnictwa.
Historia stowarzyszenie zaczęła się w lutym 1999 r. od rezolucji, która mówiła o konieczności jego powołania. Została ona przyjęta przez włodarzy śląskich gmin górniczych. Kolejnym krokiem było prace nad statutem i jego uchwalenie w maju 1999 r. 3 września tego roku doszło do oficjalnej rejestracji Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Pierwsze zgromadzenie stowarzyszenia odbyło się w 29 września 1999 r. w Rybniku. Kadencja organów stowarzyszenia, czyli zarządu i komisji rewizyjnej (wg statutu) pokrywa się z kadencjami wyborów samorządowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.