Gospodarka obiegu zamkniętego w przemyśle oznacza minimalizowanie odpadów poprzez ponowne ich wykorzystanie. Z roku na rok coraz więcej firm i instytucji zaczyna przywiązywać wagę do takiego właśnie modelu gospodarki, koncentrując się na długofalowych korzyściach ekologicznych i ekonomicznych.
Polska Grupa Górnicza wytwarza rocznie ok. 7 mln t odpadu w postaci kamienia. Stara się też skutecznie walczyć z konsekwencjami tego stanu rzeczy uczestnicząc m.in. w projekcie GI-mine. Jego celem jest opracowanie rozwiązań, technologii i wytycznych pozwalających na optymalizację gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie górniczym.
Projekt Gi-Mine rozpocznie się już w lipcu br. Prace zespołów projektowych potrwają 42 miesiące. W tym czasie opracowanych zostanie 12 receptur, na podstawie których uczestnicy projektu przygotują kolejnych 12 gruntotwórczych mieszanek wstępnych. PGG dostarczyła już kilka próbek odpadów do wstępnego zbadania. Uzyskane wyniki dla pojedynczego strumienia wykazały, że ponad 60 proc. ich zawartości to krzemionka, która stanowić ma mineralną bazę mieszanin glebotwórczych. Dodatkowo w przeprowadzonych badaniach wstępnych wykryto cenne dla roślin składniki odżywcze.
W początkowej fazie projektu, przy współpracy z partnerami przemysłowymi, planuje się dokonanie selekcji odpadów towarzyszących wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego. Wyniki posłużą jako baza mineralna na etapie badawczo-rozwojowym. Ma też powstać opracowanie uniwersalnego oprogramowania, pozwalającego na inteligentne zarządzanie metanem ujętym w kopalniach – minimalizując jego emisję do atmosfery i związane z tym kary. Równolegle z badaniami laboratoryjnymi przygotowany zostanie projekt instalacji pilotażowej do produkcji granulatu.
Liderem konsorcjum realizującego projekt jest Główny Instytut Górnictwa, a jego członkami: PGG, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Technische Universitaet Bergakademie Freiberg w Niemczech oraz Uniwersytet w Oviedo w Hiszpanii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.