Polska Izba Ekologii wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa - Państwowym Instytutem Badawczym byli organizatorami konferencji pt. „Niebieski Ład - zrównoważone gospodarowanie zasobami wody”. Konferencja odbyła się 6 czerwca w Katowicach.
Konferencja odbywała się hybrydowo, a łącznie wzięło w niej udział ponad 200 osób, w formie zdalnej i stacjonarnej. Jej celem było omówienie różnych problemów związanych z „niebieską” transformacją, w tym zagadnień planistycznych, technicznych i środowiskowych przyczyniających się do skutecznej ochrony zasobów wody i lepszego ich wykorzystania. W konferencji uczestniczył Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny m.in. za gospodarkę wodną, który zapowiedział inicjatywy w zakresie renaturyzacji rzek, retencji wód i poprawy jakości wód.
Wystąpienie inaugurujące wygłosił Jan Bondaruk, zastępca dyrektora ds. inżynierii środowiska GIG-PIB, który przedstawił założenia, cele i skutki praktyczne Niebieskiego Ładu. Podkreślił, że Blue Deal został podjęty jako inicjatywa Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego w obliczu coraz większych problemów z dostępnością wody. Wodę należy również lepiej uwzględnić wodę w sektorowych strategiach adaptacji i łagodzenia skutków zmian klimatu, w rolnictwie, środowisku, energii, przemyśle, transporcie i konsumpcji. Oznacza to m.in. konieczność holistycznego podejście i integracja różnych polityk oraz przywiązanie większej uwagi do kwestii śladu wodnego.
W konferencji wzięła udział również pani dr inż. Ewa Janson, kierownik Pracowni Bilansowania i Oceny Zasobów Wodnych GIG-PIB, która omówiła problematykę ochrony zasobów wodnych w obszarach eksploatacji górniczej.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, prezydent Miasta Katowice oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy nadzorowany przez ministra aktywów państwowy jest związany od roku 1945 z przemysłem wydobywczym i Górnym Śląskiem. W skład Instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.
Działalność Instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.