Nawet do 5 tys. t węgla fedrują radlińscy górnicy ze ściany C-9 w górnej warstwie pokładu 505. Ściana zlokalizowana jest w części marklowickiej. Eksploatacja odbywa się systemem ścianowym podłużnym z zawałem stropu w kierunku południowo-zachodnim i zachodnim.
Z początkowego wybiegu liczącego 1620 m górnikom pozostało jeszcze ok. 400. Wysokość ściany wynosi do 3 m, a długość w granicach od 136 do 188 m.
Urabianie odbywa się na trzech zmianach wydobywczych. Pozostały czas przeznaczany jest na roboty konserwacyjno-remontowe.
Poza wspomnianą ścianą C9 załogi z Marcela wybierają równolegle dwie kolejne: C5 w pokładzie 502/2 oraz W5 w pokładzie 505. Ta pierwsza eksploatowana jest w bardzo trudnych warunkach geologiczno-górniczych związanych z zaburzeniami w zaleganiu pokładu. Tymczasem do końca br. w Marcelu planują zazbroić jeszcze jedna ścianę. Będzie nią C4a w pokładzie 505 – warstwa górna.
Spodziewany jej wybieg liczyć ma ok. 1000 m, wysokość ok. 3 m, a długość ok. 176 m. Szacowane wydobycie może wynieść nawet do 4,6 tys. t węgla na dobę. Kolejne zbrojone ściany rozpoczną wydobycie już w 2025 r. A póki co, pierwszy kwartał br. ruch Marcel zakończył z zyskiem, podobnie zresztą jak cały poprzedni rok.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przestańcie się śmiać z bobka bo to najlepsza kopalnia weglokoksu
A jo mysloł ze bobrek
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
C5/502 to raczej kamieniołom a nie ściana węglowa....