Spłata kilku zobowiązań jednocześnie bywa kłopotliwa z różnych powodów. Jednak problemy z tym związane można rozwiązać w bardzo prosty sposób – zaciągając kredyt konsolidacyjny. To coraz popularniejszy produkt bankowy, ale wciąż wzbudza sporo wątpliwości. Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny? Jak dokładnie działa? Czy się opłaca? Poznaj odpowiedzi na te i inne popularne pytania.
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno. Zwykle wiąże się także z wydłużeniem okresu spłaty i zmniejszeniem wysokości raty. Tym samym kredytobiorcy łatwiej jest regulować zobowiązanie w terminie – konsolidacja zapewnia ulgę finansową, ale też wygodę.
Jak działa kredyt konsolidacyjny w praktyce? Bank spłaca zobowiązania, które chcesz połączyć, a następnie po prostu udziela Ci kredytu na kwotę równą ich sumie. Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania możliwe jest obniżenie raty. Zamieniasz też kilku wierzycieli na jednego, nowego. W niektórych przypadkach – w ramach kredytu konsolidacyjnego – możesz uzyskać także dodatkową gotówkę na dowolny cel.
Czy do konsolidacji trzeba mieć zdolność kredytową?
Kredyt konsolidacyjny czasami bywa nazywany kredytem dla zadłużonych. Jednak nie zostanie on przyznany osobie, która ma zaległości w spłacie. Bank na pewno zweryfikuje Twoją historię kredytową i sprawdzi, czy regulujesz swoje zobowiązania na czas. Na szczęście Ty także możesz sprawdzić swoją historię kredytową – wystarczy pobrać Raport BIK. Dzięki niemu dowiesz się, czy nie masz zaległości.
Wymagana jest także odpowiednia zdolność kredytowa. Bank musi sprawdzić, czy dasz radę spłacać nowe zobowiązanie – dokładnie w taki sam sposób jak przy każdym innym kredycie. Weźmie więc pod uwagę Twoje dochody, zobowiązania i wydatki.
Kiedy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny może być bardzo przydatnym rozwiązaniem. Jest przeznaczony dla osób, które chcą nieco ułatwić sobie spłatę dotychczasowych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny opłaca się wziąć szczególnie wtedy, gdy:
* raty Twoich kredytów i pożyczek zaczynają Cię przytłaczać i boisz się, że w przyszłości możesz mieć trudność z ich terminowym spłacaniem;
* nie masz jeszcze zaległości w spłacie;
* nie możesz zastosować innych metod, które ułatwiłyby Ci spłatę lub nie przynoszą one rezultatów.
Ponadto konsolidacja może być dość opłacalna finansowo, jeśli spłacasz zobowiązania z wysokim oprocentowaniem. Zdarza się, że oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest niższe, co pozwala zaoszczędzić, nawet przy wydłużeniu okresu spłaty.
Kiedy kredyt konsolidacyjny się nie opłaca?
Kredyt konsolidacyjny nie sprawdzi się jednak u każdego i w każdej sytuacji. Po pierwsze – z czysto finansowego punktu widzenia zwykle jest mniej korzystny. Wydłużenie okresu kredytowania oznacza bowiem, że do momentu całkowitej spłaty zobowiązania zapłacisz w sumie więcej odsetek niż w przypadku osobnej spłaty dotychczasowych zobowiązań.
Dodatkowo za udzielenie kredytu może być naliczona prowizja. Dlatego też nie poleca się brania kredytu konsolidacyjnego jedynie dla wygody (gdy wolisz spłacać jedną większą ratę zamiast kilku mniejszych). Podobnie jest w sytuacji, w której do końca spłaty zostało Ci niewiele czasu. Dodatkowe opłaty związane z konsolidacją mogą w takim przypadku niepotrzebnie narazić Cię na koszty.
Czy łatwo jest dostać kredyt konsolidacyjny?
Aby dostać kredyt konsolidacyjny, musisz wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i mieć dobrą historię kredytową w BIK. Twoje przychody powinny być na tyle wysokie, aby nowa rata nie przekraczała 50% ich wartości. Nie możesz mieć też zaległości w spłacie – to główna przeszkoda utrudniająca wzięcie kredytu konsolidacyjnego.
Mamy nadzieję, że wiesz już więcej o kredycie konsolidacyjnym i łatwo zdecydujesz, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie. Pamiętaj, że decyzja o wzięciu jakiegokolwiek kredytu zawsze powinna być dobrze przemyślana!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.