Na słupach Energii Operator gniazduje jedna czwarta polskiej populacji bociana - poinformowała Energa Operator, wskazując, że piątek to Dzień Bociana Białego. Spółka dodała, że zainstalowała już 13,5 tys. platform pod bocianie gniazda zgodnie z wytycznymi przyszłych lokatorów.
Energa Operator zwróciła uwagę w piątek, że 31 maja obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Spółka przy tej okazji poinformowała, że według jej szacunków, na słupach do niej należących mieszka jedna czwarta polskiej populacji bociana białego.
Energa Operator zaznaczyła, że prace na rzecz bocianów rozpoczyna, gdy ptaki przebywają na zimowiskach w Afryce. Wówczas energetycy montują oraz remontują platformy pod gniazda znajdujące się na słupach energetycznych. Spółka wskazała, że na tych właśnie platformach bociany rozbudowują swoje lęgowiska - wyniesione ponad linię energetyczną, co chroni je przed kontaktem z elementami infrastruktury znajdującymi się pod napięciem. Dodała, że każdego roku jest to kilkaset nowych lub wyremontowanych konstrukcji.
Najwięcej platform, prawie 6 tys., znajduje się na terenie olsztyńskiego Oddziału Energi Operatora. Łącznie Energa zainstalowała już 13,5 tys. platform pod bocianie gniazda - poinformowała Energa Operator.
- Platformy są montowane na słupach, na których bociany założyły już gniazdo w poprzednich latach. Energetycy nie montują konstrukcji w miejscach przez siebie wyznaczonych, lecz działają zgodnie z wytycznymi przyszłych lokatorów, ponieważ jest mała szansa, że bocian zaakceptowałby miejsce z góry mu wyznaczone - wyjaśnia, cytowana w informacji, koordynator Sekcji Ochrony Środowiska w Enerdze Operatorze Anna Gawrońska.
- Część z gniazd powstaje też tylko na próbę i bociany nie będą z nich dalej korzystać. W opinii przyrodników montaż nowej platformy jest uzasadniony wtedy, gdy bocianie gniazdo na słupie miało lokatorów przez co najmniej dwa lata z rzędu - dodała Gawrońska.
Energa Operator podkreśliła, że działania te mają na celu nie tylko ochronę bociana białego, ale również zabezpieczenie linii energetycznych przed kontaktem z materiałem wykorzystanym przez ptaki jako budulec. Zauważyła, że zdarzają się sytuacje, w których powoduje on zwarcia, a w konsekwencji przerwy w dostawach energii elektrycznej.
Jak podano w komunikacie, Grupa Energa współpracuje z przyrodnikami na rzecz ochrony bociana białego i jego siedlisk od 30 lat. Wskazano, że poza montażem platform prowadzi też szereg działań promujących wiedzę o tym chronionym gatunku. Energetycy wspomagają również prowadzone przez ornitologów akcje obrączkowania.
W ostatnim czasie w ramach współpracy z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym zaobrączkowanych zostało kilka tysięcy bocianów. Obrączki pozwalają śledzić trasy wędrówek ptaków, poznać ich zwyczaje, a także zagrożenia na jakie są narażone - poinformowała spółka.
Energetycy, po odbyciu odpowiedniego szkolenia, angażują się również w akcje obrączkowania bocianów jako obrączkarze. W grudniu ubiegłego roku przeszkolonych zostało 19 pracowników Energi Operatora, którzy zgłosili się do udziału w programie obrączkowania - dodano w komunikacie. Wskazano, że szkolenie prowadzili pracownicy Centrali Obrączkowania Ptaków oraz przedstawiciele Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.