Związki zawodowe działające w Lubelskim Węglu Bogdanka oczekują spotkania z zarządem Enei, do której należy węglowa spółka. Strona społeczna w tej sprawie skierowała 24 maja pismo do Grzegorza Kinelskiego, prezesa Grupy Enea. Związkowcy oczekują, że do spotkania dojdzie jak najszybciej. Chcą na nim rozmawiać o przyszłości spółki i perspektywach jej funkcjonowania. W piśmie podkreślili, że oczekują poważnego potraktowania załogi Lubelskiego Węgla. Pełna treść pisma w załączniku pod tekstem.
Organizacje związkowe działające w Lubelskim Węglu Bogdanka SA zwracają się z prośbą o jak najszybsze spotkanie z Szanownym Panem Prezesem oraz Zarządem Enea SA w niecierpiących zwłoki sprawach, dotyczących najbliższej przyszłości naszej spółki, a także dłuższych perspektyw jej funkcjonowania. Wśród załogi LWB rośnie niepewność i obawa o stabilność miejsc i warunków pracy, powodowana kolejnymi informacjami lub pogłoskami o możliwym zmniejszeniu wolumenu sprzedaży naszego węgla i zagrożeniach dla naszej spółki, wynikających z polityki dekarbonizacji kraju" - czytamy w piśmie.
Związkowcy podkreślili, że oczekują "poważnego potraktowania załogi Lubelskiego Węgla Bogdanka SA, jej obaw, problemów oraz podjęcia rozmów z reprezentującymi załogę związkami zawodowymi".
"Zarząd Enea SA, według naszych informacji, spotykał się już co najmniej dwukrotnie z organizacjami związkowymi innych podmiotów w naszej grupie kapitałowej. Uważamy, ze organizacje związkowe w obrębie grupy kapitałowej, mają prawo uczestniczyć w dialogu społecznym na równych prawach i zasadach, bez pomijania jakiejkolwiek spółki" - podkreślili na zakończenie związkowcy.
Pod pismem podpisali się liderzy zakładowych struktur ZZ Przeróbka, Związku Zawodowego Górników w Polsce, NSZZ Solidarność oraz ZZ Kadra.
LW Bogdanka jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniającym się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż. Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej, zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.
LWB jest częścią Grupy Enea. Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2009 r. LW Bogdanka posiada trzy pola wydobywcze: Bogdanka, Nadrybie, Stefanów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK