W piątek, 31 maja ukaże się kolejny numer Górniczej. Już na pierwszej stronie poruszamy niezwykle palący temat. 1 lipca 2029 r. – od tego dnia ma zacząć obowiązywać zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla dla gospodarstw domowych. Projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jego autorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W praktyce oznacza to, że na rynku dostępny będzie tylko węgiel, który spełni określone parametry – pisze red. Maciej Dorosiński.
Zamieszczamy ponadto relację z pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, która miała miejsce w niedzielę, 26 maja br. Uroczystościom przyglądała się Katarzyna Zaręba-Majcher.
W ruchu Marcel kopalni ROW produkcja energii elektrycznej i cieplnej z zastosowaniem gazowego silnika spalinowego wykorzystującego metan w sporej części pokrywa zapotrzebowanie zakładu na media energetyczne. Red. Kajetan Berezowski przybliża problem zagospodarowania metanu w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej.
Bogdanka podsumowała kwartał. Wyprodukowała więcej węgla niż przed rokiem – relacjonuje red. Maciej Dorosiński.
Górnicza spółka będzie szukać nowych szans, aktywności i obszarów – zasygnalizowali przedstawiciele zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. JSW ma już za sobą przedstawienie wyników finansowych za pierwszy kwartał. Konferencja poświęcona im była idealną okazją dla nowego zarządu, aby w pewnym stopniu przedstawić swoją wizję oraz cele m.in. w zakresie produkcji – wskazuje w swym kolejnym materiale red. Maciej Dorosiński.
Drony nad hałdami? A dlaczego by nie? Polska Grupa Górnicza uczestniczy w ważnym międzynarodowym projekcie środowiskowym. Kulisy prac naukowców i praktyków poznał red. Kajetan Berezowski.
Relacjonujemy ponadto kolejną debatę Zespołu Trójstronnego, którego przedstawiciele rozmawiali piątek, 24 maja br.
Pewnie nie wszyscy nasi Czytelnicy wiedzą, że powstał raport o zabytkach górniczych w woj. śląskim. Jego celem jest uratowanie dziedzictwa przemysłowego. Do lektury artykułu o tym projekcie zaprasza Monika Krężel, która w swym kolejnym materiale wybrała się w podróż szlakiem zabytków techniki.
Z kolei Rzeczycki zaprasza na spacer po podziemiach sosnowieckiej KWK im. Józefa Stalina, W latach 50. XX wieku leczono dzieci chorujące na koklusz.
I na koniec jak zwykle o tym, co po szychcie. Tym razem Kajetana Berezowskiego zaprosili do siebie Wrazidloki. Miłośnicy Śląska i jego poprzemysłowych zabytków co tydzień zapraszają ciekawskich do miejsc związanych z historią Śląska.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.