Uzbekistan aktywnie poszukuje i wydobywa złoża węgla, a celem jest osiągnięcie rocznego wydobycia na poziomie 10 mln ton do 2025 r. – podała służba prasowa prezydenta kraju. Kraj znany ze znacznych zasobów węgla, szacowanych na około 2 mld ton, chce maksymalizować potencjał tych zasobów.
Uzbekistan poczynił w ostatnich latach ogromny postęp w wydobyciu węgla, zwiększając swoją roczną produkcję z niecałych 4 mln ton w 2016 r. do 6,55 mln ton w 2023 r.
Według prognoz wydobycie węgla uzbeckiego w 2024 r. powinno osiągnąć 8 mln ton, a licząc z prywatnymi spółkami wydobywczymi prawie 8 mln 900 tys. ton. Obecnie trwają oceny geologiczne w czterech lokalizacjach w regionach Surkhandarya, Kashkadarya i Taszkent, w których wydobycie powinno rozpocząć się w przyszłym roku.
W kwietniu Uzbekistan podjął decyzję o zaprzestaniu regulowania cen węgla. Zostały one wcześniej ustalone przez rząd za pośrednictwem Międzyresortowej Komisji ds. Taryf przy Gabinecie Ministrów. Po przyjęciu nowej uchwały państwo nie będzie już zajmować się odgórnym regulowaniem cen surowca.
Odpowiedzialność za zaprojektowanie mechanizmów cenowych przejdzie na Ministerstwo Energii, które będzie współpracować z właściwymi organami – zapowiedziano.
Celem tego strategicznego dostosowania jest zwiększenie elastyczności i efektywności rynku węgla oraz umożliwienie cenom dokładnego odzwierciedlania zmian dynamiki podaży i popytu.
Według uzbeckich ekspertów deregulacja cen węgla wpisuje się w szersze reformy sektora energetycznego Uzbekistanu i zaangażowanie w strategie rynkowe. Dodają, że pozwalając siłom rynkowym na kształtowanie cen węgla, rząd chce zwiększyć efektywność, promować konkurencję i przyciągnąć inwestycje w sektorze węglowym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.