Ku końcowi zmierzają prace hamujące rozprzestrzenianie się zjawisk pożarowych na części hałdy Wrzosy I w Pszowie - poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która jest zleceniodawcą robót. Docelowo - po likwidacji zapożarownia - SRK przeprowadzi kompleksową rekultywację hałdy.
Jak wyjaśniono, największa aktywność termiczna występuje w północno-wschodniej części zwałowiska. W związku z dużym nachyleniem skarpy narażone są na podmuchy wiatru, które wzmagają pożar.
Prace polegają na wybieraniu zapożarowanego materiału, który jest wystudzany, a następnie usypywany tak, aby zmniejszyć nachylenie skarpy. Dodatkowo w miejscach występowania ognisk pożarowych wykonywana jest wierzchnia okrywa izolacyjna. Likwidacja zapożarowania rozpoczęła się w lutym i obejmuje powierzchnię blisko 7 tys. m kw., czyli wielkość odpowiadającą pełnowymiarowemu boisku piłkarskiemu. Prace powinny się zakończyć 14 maja.
To kolejny ruch SRK w celu likwidacji zapożarowania Wrzosów I. Analogiczne działania doraźne spółka wykonała jesienią 2023 r. Wówczas prace obejmowały powierzchnię około 2,5 tys. m kw. Spółka dokłada wszelkich starań, aby możliwie najszybciej zlikwidować zapożarowanie. Kieruje się przy tym przede wszystkim bezpieczeństwem okolicznych mieszkańców i pozostaje w stałym kontakcie z burmistrzem Pszowa.
Docelowo SRK planuje przeprowadzenie kompleksowej rekultywacji hałdy. 28 marca został złożony wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na zwałowisku odpadów pogórniczych Wrzosy I, na terenie ponad 20 ha, zalega blisko 6 mln t kruszywa pogórniczego. Hałda powstała w wyniku działalności pobliskiej kopalni Anna. Po likwidacji Kompani Węglowej w 2017 r. trafiła ona wraz z przejmowanym majątkiem do SRK. Zgromadzone na terenie zwałowiska odpady powydobywcze charakteryzują się znaczną zawartością części palnych, biorących udział w procesie samonagrzewania się i samozapalania, co w konsekwencji doprowadziło do powstawania widocznych stref wysokiej aktywności termicznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.