- Najistotniejsza jest profilaktyka. Upowszechnianie dobrych praktyk i przenoszone pozytywnych doświadczeń z innych zakładów pracy pomagają w rozwoju służb BHP. Obecnie mamy również do czynienia ze szczególnym naciskiem zarządzających spółką na te właśnie kwestie. Są zapewnione środki na cele podnoszenia stanu bezpieczeństwa pracy, wzrasta też sam poziom kultury pracy – zwraca uwagę Sławomir Wochna, dyrektor KBW Turów.
Jeśli już zdarzają się wypadki przy pracy to powodem jest zwykle czynnik ludzki.
- Rozwiązania technologiczne pozwalają nam na prowadzenie ruchu zakładu górniczego w sposób przewidywalny. Najsłabszym elementem, który budzi wiele niepewności, jest właśnie czynnik ludzki. Nigdy nie można mieć pewności jak postąpi pracownik wykonujący swoje zadania. Na dodatek daje się mocno we znaki brak dobrze przygotowanej kadry w postaci absolwentów szkół zawodowych i średnich. Często trzeba ludzi uczyć górnictwa na miejscu, w zakładzie pracy. I to również stanowi zagrożenie, gdyż nowi pracownicy są często nieświadomi wielu zagrożeń. Przychodzą do pracy w kopalni z taką świadomości, jaką mają na ulicy: idę do kopalni, więc będę zarabiał. Z kolei wśród pracowników z dłuższym stażem często pojawia się rutyna, a więc stają się oni mniej wyczuleni na występujące zagrożenia. Na dodatek przekazując swoją wiedzę nowoprzyjętym pracownikom, mogą niektóre ważne kwestie dotyczące bezpiecznej pracy po prostu pominąć – przyznaje Sławomir Wochna.
W kopalniach takich jak ta w Turowie liczne niebezpieczeństwa związane są m.in. z pracą w różnych warunkach atmosferycznych.
- Mróz, deszcz, wysokie temperatury, każda pora roku przynosi swoje zagrożenia. Na dodatek maszyny będące w ciągłym ruchu. Pracujemy non stop. Jesteśmy bowiem zasobnikiem węgla dla pobliskiej elektrowni – wskazuje dalej dyrektor turowskiej kopalni.
Jak podaje Wyższy Urząd Górniczy w branży górniczej węgla brunatnego w latach 2022-2023 nie odnotowało wypadków śmiertelnych i ciężkich, natomiast liczba wypadków ogółem wzrosła o 25 proc. - z 24 wypadków w 2022 r. do 30 wypadków w 2023 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.