Wybory samorządowe za nami. Sprawdziliśmy, kto od teraz rządzi w górniczych i pogórniczych miastach. Jest sporo zmian i niespodzianek, co w praktyce oznacza nową jakość życia dla górniczych rodzin. Największe w Zabrzu, Gliwicach i Jastrzębiu-Zdroju.
Wielkim zaskoczeniem jest zmiana na fotelu prezydenta Zabrza, kolebki górnictwa i pogórniczej turystyki. Po 18 latach zakończyły się rządy Małgorzaty Mańki-Szulik, nazywanej carycą. W drugiej turze pokonała ją Agnieszka Rupniewska z Koalicji Obywatelskiej. Ta czerwona kartka dla prezydent z tak ogromnym stażem mimo wszystko jest niespodzianką. Gwoździem do trumny niewątpliwie okazał się jej konflikt z klubem i kibicami Górnika Zabrze.
Ogromna zmiana zaszła także w Gliwicach. W II turze wyborów o urząd prezydenta miasta walczyli Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej i Mariusz Śpiewok, kandydat Koalicji Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Prywatnie żona ministra aktywów państwowych wygrała niewielką przewagą głosów. To koniec władzy sprawowanej przez ekipę Zygmunta Frankiewicza (prezydent w latach 1993-2019), którego potem zastąpił jego protegowany Adam Neumann.
Bez zmian na najważniejszym fotelu w mieście jest w Rudzie Śląskiej, gdzie ponownie wygrał Michał Pierończyk. Pokonał z ogromną przewagą Marka Wesołego z PiS, byłego wiceministra aktywów państwowych, odpowiedzialnego za górnictwo, co pokazało, że górnicy jego poprzednią pracą nie byli bynajmniej zachwyceni. Poseł PiS starał się w tym mieście o prezydenturę po raz czwarty, choć po trzecim starcie w wyborach w 2022 roku zapewniał, że robi to po raz ostatni. Teraz otrzymał 29,55 proc. głosów.
W Świętochłowicach Daniel Beger pokonał w drugiej turze Bartosza Karcza. W Rybniku ponownie wygrał Piotr Kuczera. Pokonał Andrzeja Sączka (byłego dyrektora Departamentu Wsparcia HR w Polskiej Grupie Górniczej) niespełna trzema tysiącami głosów. To zaś oznacza, że w porównaniu z poprzednią kadencją stracił 10 tys. głosów poparcia.
Jedynym miastem, gdzie drugą turę wyborów samorządowych wygrał kandydat Prawa i Sprawiedliwości, jest górnicze Jastrzębie-Zdrój. Michał Urgoł zdobył tam w niedzielę aż 54,75 proc. głosów. Pokonał Annę Hetman, która miastem rządziła od 2014 roku. Urgoł do tej pory był miejskim radnym, a od 2019 roku był wiceprezesem kontrolowanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową spółki JSU. Przed drugą turą Jastrzębska Spółka Węglowa zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przez niego przestępstwa. Chodziło o podejrzenie naruszenia zakazu konkurencji. Michał Urgoł podkreśla, że już w poprzednim roku składał w tej sprawie wyjaśnienia.
W górniczo-energetycznym Jaworznie Paweł Silbert (54,89 proc.) pokonał Michała Kirkera z KO. Stał się jednym z najdłużej urzędujących prezydentów w kraju. Rządzi miastem od 2002 roku. Po pierwszej turze było tam „gorąco”, bo Silbert był drugi. Postawił jednak na bardzo intensywną kampanię wyborczą, przypominał swoje osiągnięcia i to poskutkowało.
Z kolei w Mysłowicach obecny prezydent Dariusz Wójtowicz pokonał Dorotę Konieczną-Simelę z KO. Zdobył 56,36 proc. głosów. A w Siemianowicach Śląskich Anna Zasada-Chorab została pokonana przez dotychczasowego, mocno kontrowersyjnego prezydenta Rafała Piecha. Będzie rządził miastem już trzecią kadencję. Lider prawicowej partii Polska Jest Jedna otrzymał 52,87 proc. głosów. Przypomnijmy, że zasłynął z antyszczepionkowych poglądów, ostrzegał przed wszczepianiem czipów, a także zawierzył miasto Matce Bożej i Bożemu Miłosierdziu.
W Katowicach wybory rozstrzygnęły się już w pierwszej turze. Na kolejną kadencję wybrano Marcina Krupę. Także w pierwszej turze fotel prezydenta w Bytomiu ponownie zdobył Mariusz Wołosz. Zagłosowało na niego ponad 62 proc. wyborców. W pogórniczym Sosnowcu mieszkańcy mandat zaufania ponownie przyznali Arkadiuszowi Chęcińskiemu, który uzyskał ponad 62 proc. głosów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.