W najbliższy piątek, 19 kwietnia, ukaże się kolejny numer Górniczej. Tym razem tematem przewodnim jest pokłosie debaty Industry in Transition, zorganizowanej 15 bm. w Katowicach pod auspicjami Regionalnej Izby Gospodarczej. Wzięli w niej udział znane osobistości świata polityki, m.in. minister przemysłu Marzena Czarnecka, prof. Jerzy Buzek, europarlamentarzysta, Tomasz Ślęzak, prezes zarządu Węglokoksu, wojewoda śląski Marek Wójcik i Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej. Do lektury dwóch obszernych artykułów zaprasza autor, red. Kajetan Berezowski.
Informujemy także obszernie o rozporządzeniu metanowym, które ostatecznie zostało przyjęte. Wcześniej poprały je Komisje przemysłu i środowiska PE i zatwierdził Parlament Europejski. To był trudny kompromis, ocalono 130 tys. miejsc pracy. Sprawę relacjonują: red. Aldona Minorczyk-Cichy i red. Kajetan Berezowski.
Ponadto byliśmy z wizytą w ruchu Chwałowice kopalni ROW. Już od roku dobre wyniki notują tam brygady robót przygotowawczych. O tym, że produkcja węgla spada nikogo z naszych Czytelników przekonywać nie trzeba. W pierwszym kwartale 2024 roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyprodukowały łącznie 3,13 mln t węgla, wobec 3,39 mln t w czwartym kwartale minionego roku. O problemach związanych z wydobyciem pisze red. Jacek Madeja.
Red. Aldona Minorczyk-Cichy rozmawiała z prof. Władysławem Mielczarskim, ekspertem do spraw energetyki z Politechniki Łódzkiej. - Trochę pęd ku Zielonemu Ładowi na pewno wyhamuje, ale te najbliższe wybory europejskie nie zmienią zbyt dużo. Dopiero kolejne mogą przynieść poważne zmiany. Musimy zejść jeszcze niżej, bardziej odczuć niekorzystne zmiany. Póki co lokomotywa Zielonego Ładu jest rozpędzona, jedzie naprzód i to bardzo szybko – mówi ekspert. Rozmowę zamieszczamy na str. 4.
Z kolei o grzywnach i zatrzymanych robotach w związku z różnymi sytuacjami w kopalniach wspomina w swym materiale red. Maciej Dorosiński.
Z dr Moniką Glosowitz z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, badaczką literatury, tłumaczką, pomysłodawczynią książki „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” rozmawia Monika Krężel. Prawnuczka, wnuczka, córka górnika pracuje na Wydziale Humanistycznym UŚ i trafia, w ramach stypendium, do Asturii, hiszpańskiego regionu, gdzie wygaszono kopalnie. Do lektury rozmowy zapraszamy na str. 5. Górniczej.
Państwowe spółki nie będą sprowadzały węgla z zagranicy, prywatnych firm to nie dotyczy. Ciśnie się więc na usta pytanie i co dalej? Odpowiedź na to pytanie usiłuje znaleźć red. Jacek Madeja.
Rozmawiamy też z dr Beatą Piechą van Schagen z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, autorką wniosku o wpisanie „Barbórki i tradycji górniczych” na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Temat znów powraca. Tym razem dowiadujemy się m.in., że niestety, nie doceniamy patronki górników. Red. Maciej Dorosiński zaprasza do lektury rozmowy na str.7.
Red. Kajetan Berezowski przedstawia kolejnego sportowca. Tym razem bohaterem jego materiału jest Leszek Mielcarek - rodem z Bytomia, a biegacz z powołania. Górnik-sportowiec przebiegł już dziesiątki tysięcy kilometrów, nie tylko po bieżni i ulicach, ale także po schodach.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.