Tak jak kopalnia Wujek zajmuje szczególne miejsce na mapie polskiego górnictwa, tak znacząca w otoczeniu śląskiej twórczości jest Grupa Janowska.
Członkowie Grupy odwiedzili w ostatnim czasie kopalnię Wujek, albowiem tylko doświadczenie „żywego” otoczenia górników zainspirować może do namalowania prac na okołobarbórkową wystawę. Inicjatorem spotkania był dyrektor kopalni.
Agnieszka Niczka-Kamińska, Agata Marcinkowska, Stefan Szuster oraz Andrzej Lubowiecki po raz pierwszy odwiedzili kopalnię w jej otoczeniu innym niż biurowe, jakie każdy z nas może zobaczyć, ale tym najprawdziwszym – zjeżdżając na poziom 370.
Jak zaznaczyła pani Agnieszka – było trochę straszno, trochę ciemno… Jednak, aby móc choć zrozumieć uczucia towarzyszące jednemu z najtrudniejszych zawodów na świecie, aby poczuć ducha prawdziwej kopalni – trzeba tam pobyć. Trzeba się nawet potknąć na prostej drodze – brak światła dziennego potwierdza tylko fakt, że tamten świat na dole jest zupełnie różny od naszej codzienności.
Pan Stefan, którego twórczość doceniana jest w Polsce i za granicą, i która obejmuje cały wachlarz tematyki prac – od pejzaży, poprzez obrazy kwiatów, do obiektów przemysłowych, również uznał, że tylko żywe doświadczenie obecności w kopalni może zainspirować do stworzenia indywidualnego obrazu pracy górnika.
Kiedy zapytano twórców o największe wrażenie podczas tych niecodziennych odwiedzin – mówili, że to początek i koniec. Czyli zjazd pod ziemię szolą górniczą oraz powrót. Czujna i pracowita wyobraźnia na potrzeby szybciej bijącego serca zadawała pytanie: czy zatrzymamy się tam, gdzie zaplanowano?... Wydaje się, że takie uczucia oddaje również obraz stworzony już wcześniej przez panią Agnieszkę, o tytule „Uczucie ulgi po szychcie”, przedstawiający wychodzącego z kopalni górnika.
Spotkanie na pewno przyniesie wartościowe owoce w postaci prac. A już teraz warto wpisać w kalendarz grudniową wystawę w Muzeum Śląskim, która będzie efektem opisanego tu wydarzenia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.