W czwartek, 28 marca, Lubelski Węgiel Bogdanka poinformował o otrzymaniu pisma z informacją o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do Grupy Kapitałowej Enea. Chodzi o niespełna 1 mln ton. Wygląda na to, że Bogdanka, tak jak przed rokiem, znów będzie zmuszona zmniejszyć wydobycie.
„Zarząd spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., dalej „Spółka”, informuje, iż 28.03.2024 r. otrzymał od spółki Enea Trading sp. z o.o., działającej jako pełnomocnik, dalej „Pełnomocnik” spółek Enea Wytwarzanie sp. z o.o. i Enea Elektrownia Połaniec S.A., pismo z informacją o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do GK Enea o ok. 934 tys. ton w stosunku do wartości wynikających z obowiązujących na bieżący rok minimalnych wolumenów, ustalonych na podstawie aneksów do umów wieloletnich, o zawarciu których aneksów Spółka informowała raportami bieżącymi nr 27/2023 i nr 28/2023 z dnia 29 grudnia 2023 r.” – wskazano w raporcie giełdowym.
Jak przekazali dalej przedstawiciele LW Bogdanka, w przedmiotowym piśmie pełnomocnik powołuje się na niezależne od jednostek wytwórczych GK Enea ograniczenia produkcji wprowadzone przez Operatora Systemu Przesyłowego – PSE, wynikające ze spadku zapotrzebowania Krajowego Systemu Energetycznego m.in. na energię produkowaną z węgla kamiennego.
„Spółka informuje, że podejmie działania na rzecz sprzedaży wolumenu węgla, pochodzącego ze zmniejszenia odbiorów węgla przez jednostki wytwórcze GK Enea, na rynku krajowym i zagranicznym dla dotychczasowych i nowych odbiorców węgla. Jednocześnie należy pamiętać zarówno o występujących obecnie niesprzyjających warunkach rynkowych, wynikających z nadpodaży miałów energetycznych w Polsce, jak i sytuacji wojennej na rynku ukraińskim, która wpływa bezpośrednio na ukraińską infrastrukturę krytyczną i stabilność dostaw na potrzeby tego rynku” – napisano dalej w komunikacie.
LW Bogdanka poinformowała również, że zmniejszenie wolumenu dostaw węgla do spółek z GK Enea może mieć wpływ na obowiązujący w 2024 roku plan produkcyjny. Przypomnijmy, że w styczniu br. spółka poinformowała, że odbudowała swoje moce produkcyjne i założyła wstępny plan produkcyjny na 2024 r. na poziomie ok. 9 mln ton.
„Jednocześnie Spółka informuje, że posiada możliwości elastycznego kształtowania planu wydobycia w roku bieżącym z uwzględnieniem zapotrzebowania głównych odbiorców, w tym także posiada możliwości powiększenia poziomu wydobycia w przypadku zwiększenia tego zapotrzebowania” – wskazano w raporcie.
Przypomnijmy, że w poprzednim roku miało miejsce analogiczne zdarzenie. 17 lipca 2023 roku LW Bogdanka otrzymał pismo z informacją o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do GK Enea. Chodziło o ok. 1,05 mln ton. Z tego powodu pod koniec lipca LW Bogdanka była zmuszona poinformować o obniżeniu celu produkcyjnego z 8,3 mln ton do 7 mln ton węgla handlowego.
„W związku z otrzymaniem informacji o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do GK Enea o ok. 1,05 mln ton +/- 15 proc. w stosunku do wartości wynikających z obowiązujących na bieżący rok wolumenów, jak również biorąc pod uwagę realizację produkcji węgla kamiennego w pierwszym półroczu na poziomie 3,27 mln ton, będącej pod presją zdarzeń geologicznych, które miały miejsce pod koniec 2022 r. i w trakcie pierwszego półrocza 2023 r., podjęto decyzję o aktualizacji celu produkcyjnego i dostosowaniu go do zaistniałych okoliczności” – wskazali wtedy przedstawiciele spółki.
LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec 2023 r. wyniosło 5246 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka to 6132 osoby).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.