Niektóre z obiektów należących do KGHM Polska Miedź we wtorek, 2 kwietnia, zostały podświetlone na niebiesko. Ma to związek z tym, że właśnie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Symbolem solidarności z osobami, które są doświadczone tym zaburzeniem rozwojowym był przez długi czas kolor niebieski, potem dołączył do niego także kolor różowy.
KGHM już po raz siódmy przyłączył się do akcji w geście zrozumienia i wsparcia dla osób ze spektrum autyzmu i z tej okazji niektóre budynki Oddziałów KGHM zostały podświetlone na niebiesko. W tym kolorze zaświecił się m.in. biurowiec Zakładu Hydrotechnicznego oraz Szyb SW-1 ZG Polkowice-Sieroszowice i pomnik przy Hucie Miedzi Legnica.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD).
Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Przed diagnozą spektrum autyzmu młode osoby często otrzymują inne diagnozy psychiatryczne. Uzyskanie trafnej diagnozy może mieć ogromne znaczenie dla osoby w każdym wieku.
Zdolności i potrzeby osób w spektrum autyzmu są różne i mogą ewoluować w czasie. Podczas gdy niektórzy mogą żyć samodzielnie, inni mogą wymagać wsparcia przez całe życie. Dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględnienia złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum autyzmu.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostaje podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Gratuluję Zarządowi KGHM podjęcia decyzji o pokazaniu wsparcia wobec pracowników spółki PGG