W Bieruniu zebrał się zespół porozumiewawczy dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej kopalni Piast-Ziemowit na powierzchnię w granicach administracyjnych miasta Bieruń. Spotkanie odbyło się 28 marca.
Jak podał nadzór górniczy, spotkanie prowadził dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, a uczestniczyli w nim: przedstawiciele katowickiego OUG, Urzędu Miasta Bieruń, Polskiej Grupy Górniczej, do której należy zakład górniczy oraz kopalni Piast-Ziemowit.
Podczas posiedzenia omówiono zakres eksploatacji górniczej dokonanej w IV kwartale 2023 r. oraz w I kwartale br., z podaniem informacji na temat skutków, jakie wystąpiły na powierzchni terenu podczas eksploatacji górniczej, wraz z wyszczególnieniem stosowanej profilaktyki górniczej i budowlanej.
Omówiono także problemy i tematy nurtujące władze miasta, związane z działalnością kopalni. Przekazano również informacje na temat planowanego w okresie II i III kwartału br. zakresu eksploatacji górniczej wraz z prognozą jej wpływów na powierzchnię oraz zadań dotyczących profilaktyki budowlanej, ograniczających ujemny wpływ projektowanej eksploatacji na środowisko.
KWK Piast-Ziemowit powstała 1 lipca 2016 r. z połączenia nadwiślańskich kopalń: Piast i Ziemowit.
Obszar górniczy ruchu Piast leży w granicach administracyjnych województwa: śląskiego i małopolskiego i wynosi 48,2 km kw. Obejmuje gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Chełmek, Lędziny oraz Oświęcim. Ruch Piast jest kopalnią dwupoziomową. Poziomy eksploatacyjne 500 m i 650 m udostępnione są poprzez dwa szyby wdechowe oraz dwa wentylacyjne. Kopalnia posiada 8 udostępnionych pokładów węgla kamiennego: 205/1-2, 205/4, 205/5, 206/1-2, 207, 208, 209, 211. Obszar górniczy podzielony jest na 21 partii eksploatacyjnych.
Ruch Ziemowit zlokalizowany jest na Wyżynie Śląskiej w południowo - wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego i prowadzi działalność na obszarze górniczym Lędziny I o powierzchni 63,58 km kw. oraz Imielin I o powierzchni 5,867 km kw (aktualnie w O.G. Imielin I nie prowadzi się i nie planuje robót górniczych). Pod względem administracyjnym O.G. Lędziny I obejmuje następujące miasta i gminy: Lędziny, Imielin, Chełm Śląski, Mysłowice, Bieruń, Katowice, Tychy, a planowana na najbliższe lata i obecna eksploatacja przebiega w zdecydowanej większości pod terenami rolniczymi i leśnymi – około 85 proc.
Obecnie ruch Ziemowit prowadzi roboty górnicze na dwóch poziomach wydobywczych: poz. II - 470m (500) oraz poz. III - 650m (650).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.