W czwartek, 28 marca, Lubelski Węgiel Bogdanka poinformował o otrzymaniu pisma z informacją o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do Grupy Kapitałowej Enea. Chodzi o niespełna 1 mln ton.
„Zarząd spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., dalej "Spółka", informuje, iż 28.03.2024 r. otrzymał od spółki Enea Trading sp. z o.o. działającej jako pełnomocnik, dalej "Pełnomocnik" spółek Enea Wytwarzanie sp. z o.o. i Enea Elektrownia Połaniec S.A. pismo z informacją o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do GK Enea o ok. 934 tys. ton w stosunku do wartości wynikających z obowiązujących na bieżący rok minimalnych wolumenów, ustalonych na podstawie aneksów do umów wieloletnich, o zawarciu których aneksów Spółka informowała raportami bieżącymi nr 27/2023 i nr 28/2023 z dnia 29 grudnia 2023 r.” - wskazano w raporcie giełdowym,
Jak przekazali dalej przedstawiciele LW Bogdanka, w przedmiotowym piśmie pełnomocnik powołuje się na niezależne od jednostek wytwórczych GK ENEA ograniczenia produkcji wprowadzone przez Operatora Systemu Przesyłowego - PSE, wynikające ze spadku zapotrzebowania Krajowego Systemu Energetycznego m.in. na energię produkowaną z węgla kamiennego.
„Spółka informuje, że podejmie działania na rzecz sprzedaży wolumenu węgla, pochodzącego ze zmniejszenia odbiorów węgla przez jednostki wytwórcze GK Enea, na rynku krajowym i zagranicznym dla dotychczasowych i nowych odbiorców węgla. Jednocześnie należy pamiętać zarówno o występujących obecnie niesprzyjających warunkach rynkowych, wynikających z nadpodaży miałów energetycznych w Polsce, jak i sytuacji wojennej na rynku ukraińskim, która wpływa bezpośrednio na ukraińską infrastrukturę krytyczną i stabilność dostaw na potrzeby tego rynku” – napisano dalej w komunikacie.
LW Bogdanka poinformowała również, że zmniejszenie wolumenu dostaw węgla do spółek z GK Enea może mieć wpływ na obowiązujący na 2024 roku plan produkcyjny. Przypomnijmy, że w styczniu br. spółka poinformowała, że odbudowała swoje moce produkcyjne i założyła wstępny plan produkcyjny na 2024 r. na poziomie ok. 9 mln ton.
„Jednocześnie Spółka informuje, że posiada możliwości elastycznego kształtowania planu wydobycia w roku bieżącym z uwzględnieniem zapotrzebowania głównych odbiorców, w tym także posiada możliwości powiększenia poziomu wydobycia w przypadku zwiększenia tego zapotrzebowania” – wskazano w raporcie.
LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec 2023 r. wyniosło 5246 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka to 6132 osób). W minionym roku kopalnia wyprodukowała ponad 7 mln ton węgla handlowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A rząd obiecał związkowcom ze odbiór się ruszy.....ciekawe co związkowcom faktycznie obiecał ze Ci siedzą cichutko!