Kopalnie Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Tauron Wydobycie) rozbudowują zwałowiska, na których składowany jest węgiel. Jak wskazał prezes PKW Jacek Pytel, rozbudowa zwałowisk jest realizowana przede wszystkim w kopalni Sobieski, a także w kopalni Janina i ma na celu uelastycznić funkcjonowanie zakładów oraz zapewnić ich sprawne funkcjonowanie.
- Generalnie zwałowanie węgla to jest pewnego rodzaju anomalia, bo to co wychodzi powinno być od razu po przeróbce sypane do wagonów i wyjeżdżać do odbiorców. Niestety czasem tak jest, że trzeba ten węgiel odłożyć na zwałowisku. Widząc, że mamy techniczne i dokumentacyjne możliwości składowania na zdecydowanie niższym poziomie niż nasze potrzeby wydaliśmy pewne środki i doprowadziliśmy do znacznego zwiększenia możliwości składowania – wskazał prezes Pytel.
Jak się okazuje rozbudowa placów składowych węgla to rozległa inwestycja, która nie polega jedynie na wygrodzeniu dodatkowego terenu. W przypadku kopalni Sobieski chodzi o zwiększenie pojemności zwałów z 72 500 t do 300 000 t i obejmuje powiększenie placów składowych miału z powierzchni 18,5 tys. m kw. do powierzchni 42 tys. m kw., budowę nowego placu składowego dla groszków i mułu o nawierzchni betonowej, wygrodzenie części placu przeznaczonego do składowania mułu murem oporowym, wykonanie drogi dojazdowej do placu składowego dla groszków i mułu o nawierzchni betonowej oraz wykonanie drogi przeciwpożarowej wokół nowych placów, instalacji oświetleniowej, monitoringu oraz odwodnienie placów.
PKW (dawniej Tauron Wydobycie) do końca 2022 roku był częścią Grupy Tauron. Natomiast 1 stycznia 2023 roku spółka stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa i od tego momentu funkcjonuje poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron. Do PKW należą trzy kopalnie: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Spółka zatrudnia około 6300 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.