W Śląskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Rudzie Śląskiej odbyła się w poniedziałek, 25 marca, I Konferencja Naukowo-Technologiczna „Smart City – nowe technologie”. Wydarzenie poświęcone było wymianie doświadczeń, strategii oraz nowinek ze świata biznesu i nauki w zakresie transferów technologii do struktur lokalnych podmiotów.
- Na współczesne wyzwania nie odpowiemy bez nowoczesnych rozwiązań. Dzisiejsze miasta muszą być smart. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że smart city to nie cel sam w sobie, ale środek do zapewnienia mieszkańcom jak najlepszych warunków zamieszkania, pracy i wypoczynku - mówił prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, który objął konferencję swoim patronatem.
Jednym z gości konferencji był prof. dr hab. Marek Gzik, wiceminister nauki. – Tam, gdzie jest dobra współpraca trójkąta gospodarka - nauka - samorząd, tam są odpowiednie efekty. Rząd tworzy fundamenty, ale nie zastąpimy oddolnych inicjatyw - zaznaczył podczas debaty. Minister podkreślił też znaczenie środków z nowej perspektywy unijnej, szczególnie w transformacji województwa śląskiego.
W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, Głównego Instytutu Górnictwa, Sieci Badawczej Łukasiewicz - Warszawskiego Instytutu Technologicznego oraz firm wdrażających innowacyjne rozwiązania. Debaty i prezentacje podzielono na dwa moduły. Pierwszy poświęcony był roli nowych technologii w realizacji różnych aspektów smart city, a drugi – w transformacji energetycznej regionu.
Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. kwestie inteligentnego systemu transportu, różnych aspektów bezpieczeństwa, zagospodarowania terenów poprzemysłowych, gospodarki odpadami, nowoczesnego budownictwa czy nowych trendów na rynku energii.
Gospodarzem konferencji był Śląski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o., w którym miasto Ruda Śląska jest właścicielem ponad 86 proc. udziałów. – Realizując swoją misję pełnimy funkcję swoistej klamry, łączącej świat biznesu i nauki – powiedział Tomasz Leszczyński, prezes ŚPPT. Zapowiedział też organizację kolejnych podobnych spotkań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.