Ruszyły przygotowania do obchodów okrągłej rocznicy zalania najsłynniejszej kopalni w Szczecinie. W przyszłym roku minie sto lat od momentu, gdy w wyrobisku kopalni kredy i margla we Wzgórzach Bukowych powstało Jezioro Szmaragdowe.
Organizatorem obchodów jest Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd w Szczecinie. To gospodarz podziemnej trasy turystycznej w sztolniach i korytarza z czasów IIj wojny światowej wydrążonych nad Jeziorem Szmaragdowym. Obchody mają zostać zorganizowane 12 i 13 lipca 2025 r. Wydarzenie ma być wielotematyczne. Poruszona mają być m.in. aspekty związane z historią, geologią, przyrodą, krajobrazem miejsca, a także z jego legendami.
- Chcemy uczcić tą okrągłą rocznicę wydarzeniem jakiego jeszcze w Parku Leśnym Zdroje nie było. Aby taką imprezę przygotować zacnie i godnie, należy planować ją już teraz - deklaruje Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd.
Jezioro Szmaragdowe znajduje się w Szczecinie na końcu ul. Kopalnianej. Miejsce to położone jest w Puszczy Bukowej, pomiędzy dzielnicami Zdroje i Podjuchy. W 1862 r. utworzono tam kopalnię kredy i margla. Kopalnia odkrywkowa Katharinen usytuowana została malowniczo pośród wzgórz. Pracowała ona na potrzeby pobliskiej cementowni Stern, znajdującej się bardzo blisko stamtąd nad Odrą u podnóża Wzgórz Bukowych.
Wypływ wód gruntowych 16 lipca 1925 r. przesądził o zakończeniu wydobycia. Niecka wyrobiska napełniła się wodą. Ze względu na obecność jonów wapnia woda ma charakterystyczny zielonkawy kolor. Tak powstało Jezioro Szmaragdowe.
Podczas drugiej wojny światowej w zboczach opadających do jeziora Niemcy wydrążyli korytarze oraz szyb. Wyrobiska te po wojnie używane były m. in. przez obsługę zagłuszarki Wolnej Europy, a potem przez Zawodową Straż Pożarną. W XXI wieku podziemia te zostały udostępnione do zwiedzania.
Jezioro Szmaragdowe jest najchętniej odwiedzanym przez mieszkańców terenem pogórniczym w Szczecinie. Z czasów funkcjonowania kopalni zachowało się trochę pozostałości. To np. spora hałda wzdłuż ul. Kopalnianej oraz żelbetowy łukowy mostek pozostały po kopalnianej linii wąskotorowej.
Na apel o udział w organizacji obchodów, ogłoszony przez Centrum Edukacji Leśnej Szmaragd na jednym z portali społecznościowych odpowiedzieli już pierwsi chętni, m. in. Zespół Szkół nr 1 im. Mieszka I w Stargardzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.