Rozpoczęła się druga edycja szkoleń dla górników, którzy pracę w kopalni chcą zmienić na serwisowanie turbin wiatrowych - poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która jest partnerem programu „Wiatr - kopalnia możliwości”.
Projekt ma na celu wsparcie górników i innych pracowników sektora wydobywczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie. Dwutygodniowe szkolenie dla 10-osobowej grupy górników odbywa się w siedzibie firmy Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie. Przypomnijmy, że spotkanie informacyjne w tej sprawie odbyło się w styczniu w siedzibie SRK, o czym informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie.
- Spółka od lat uczestniczy w inicjatywach przyczyniających się do realizacji idei sprawiedliwej transformacji energetycznej, realizując jedno ze swoich głównych zadań - mówi Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
- Zainteresowanie pierwszą edycją szkoleń pokazało, że wspólnie patrzymy w przyszłość, a program jest bardzo atrakcyjną propozycją dla górników chcących się przebranżowić. Dlatego cieszy nas, że spółka może ich w tym wspierać. Zdobyte kompetencje zdecydowanie zwiększają ich atrakcyjność na rynku pracy, który coraz mocniej skupia się właśnie na ekologicznej energetyce - dodaje.
Partnerami tej inicjatywy są Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz EDF Renewables Polska, które realizuje program wraz z firmą szkoleniową Vulcan. Obliczona na kilka lat współpraca zaowocuje przygotowaniem górników, którzy odchodzą z kopalń, do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.
- Jako światowy lider rozwoju OZE i zeroemisyjnej energii chcemy być silnym sojusznikiem Polski w procesie transformacji energetycznej - podkreśla Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes EDF Renewables w Polsce.
- Dlatego właśnie we współpracy z agendą polskiego Skarbu Państwa zorganizowaliśmy i finansujemy szkolenia dla górników, które pozwolą im pozyskać umiejętności gwarantujące uczestnictwo w nowych rynkach pracy, które wzrastają wraz z rozwojem polskiego sektora odnawialnych źródeł energii - dodaje.
Szkolenie oferowane bezpłatnie pracownikom sektora wydobywczego trwa dwa tygodnie i jest zgodne ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Taaaa mam 9lat do emerytury i z radością zrobię sobie dodam sobie jeszcze 15 żeby być ekologicznym