Kalendarz budowy pawilonu polskiego na Expo 2025 jest zagrożony o co najmniej 12 miesięcy. Wszystko, co dostaliśmy po swoich poprzednikach, jest zagrożone, opóźnione, chociażby słynny KPO - powiedział w piątek minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.
Pod koniec lutego rzecznik Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Marcin Graczyk poinformował, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzają w PAIH kontrolę. Funkcjonariusze działają na zlecenie sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej. Agencja współpracuje, przekazuje potrzebne dokumenty - powiedział.
O kontrolę CBA Hetman został zapytany w piątek w TVN24. Jak wyjaśnił, funkcjonariusze weszli do PAIH, ponieważ poprzez tę agencję szedł kanał rozpatrywania wniosków dla przedsiębiorców, którzy zgłaszali zapotrzebowanie na pracowników spoza granic RP.
- Mamy komisję śledczą, musimy poczekać na wyniki tej kontroli, tego śledztwa. Aczkolwiek chyba już wszyscy wiemy od wielu miesięcy, że mamy do czynienia z gigantyczną aferą, chociażby po tych pierwszych zeznaniach przed specjalną komisją w Sejmie - zwrócił uwagę.
Dopytywany, co jeszcze działo się w Agencji, minister rozwoju i technologii wspomniał o Wystawie Światowej EXPO 2025 w Osace.
- Sprawa dotyczy absolutnie wizerunku RP. Zgodnie z harmonogramem, który przyjęli poprzednicy, firma, która ma budować pawilon, powinna zostać wyłoniona w lutym 2023 r. Dzisiaj mamy 1 marca 2024 r. i jesteśmy w trakcie procedury przetargowej - powiedział. Dodał, że poprzedni zarząd ogłosił ją w listopadzie 2023 r., już po wyborach. Zamknięto nam różnego rodzaju możliwości tego, aby spróbować znaleźć najlepsze rozwiązanie, aby zdążyć - stwierdził.
Według Hetmana kalendarz budowy tego pawilonu jest zagrożony o co najmniej 12 miesięcy.
- Wszystko, co dostaliśmy po swoich poprzednikach, jest zagrożone, opóźnione, chociażby już słynny KPO. I można byłoby tak mówić o wszystkim - o wielu inwestycjach, które miały być realizowane, które były szumnie zapowiadane, wszystko to ma gigantyczne opóźnienie - podkreślił.
W lutym minister rozwoju i technologii ogłosił, że członkowie zarządu i rady nadzorczej PAIH zostali odwołani na jego wniosek. Nowym prezesem Agencji został Andrzej Dycha, a wiceprezesem - Magdalena Skarżyńska.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.