Dołączenie Wielkopolski do Powering Past Coal Alliance da wymierne korzyści regionowi; spodziewać się można np. nowych inwestorów - powiedział prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie Maciej Sytek. Jak dodał, wielkopolska polityka odchodzenia od węgla jest doceniana w Europie.
W piątek Samorząd Województwa Wielkopolskiego oficjalnie dołączył do Powering Past Coal Alliance (PPCA). To zrzeszenie ponad 180 krajów, samorządów lokalnych i firm pracujących nad przyspieszeniem odejścia od wytwarzania energii z węgla. Od 2021 roku członkiem PPCA jest Wielkopolska Wschodnia.
- Jesteśmy forpocztą w województwie i w Polsce, bo byliśmy pierwszym subregionem, który do tego sojuszu przystąpił - powiedział pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej oraz prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie (ARR) Maciej Sytek.
Sytek ocenił, że dołączenie całego województwa do PPCA da regionowi wymierne korzyści. Wśród nich wymienił przyciąganie nowych inwestorów zainteresowanych technologiami niskoemisyjnymi, w tym wodorowymi.
Jak zauważył, w wydarzeniach organizowanych przez PPCA uczestniczą premierzy, ministrowie spraw zagranicznych, prezesi Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a znalezienie się w tym gronie reprezentantów województwa podnosi prestiż regionu.
- Wszelkie tego typu platformy, sojusze, możliwości spotkania się i sieciowania są doceniane nie tylko w samorządzie, ale i w biznesie. Nieprzypadkowo jest taka liczba konferencji i porozumień międzynarodowych - zauważyła w rozmowie z prezes Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości z Konina Agata Kuźmińska.
Wielkopolska Wschodnia w ramach swojej transformacji wyznaczyła 2040 rok jako moment osiągnięcia neutralności klimatycznej. To ambitne zadanie zważywszy na fakt, że w regionie wciąż działają odkrywki węgla brunatnego oraz opalane nim elektrownie, a wschodnia część województwa odpowiada za 60 proc. emisji cieplarnianych Wielkopolski. Od kilku lat trwają prace nad transformacją regionu i odejściem od wydobycia i spalania paliw kopalnych. Sytek powiedział, że jest to doceniane na arenie PPCA.
- Jesteśmy pokazywani jako bardzo progresywny region. Niewiele regionów w Europie, a w Polsce żaden, nie ma wyznaczonych takich celów jak my. Mamy doświadczenia związane z zamykaniem odkrywek i przechodzeniem na zieloną stronę mocy przez ZE PAK. Gdy przystępowaliśmy do PPCA robiło to wrażenie na wielu regionach - stwierdził.
Jednym z programów, które mają pomóc Wielkopolsce Wschodniej odejść od węgla jest Life After Coal. Program to ponad 18 mln euro - w większości pochodzących z Unii Europejskiej, ale również Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu województwa wielkopolskiego.
W Life After Coal uczestniczy kilkudziesięciu partnerów, w tym samorządy z Wielkopolski Wschodniej. Działania związane z programem formalnie ruszyły w styczniu 2023 roku. Przez ostatni rok samorządy rekrutowały oraz szkoliły doradców klimatycznych. Zespół pracowników wyznaczonych do działań związanych z Life After Coal powstał również w ARR. W najbliższych miesiącach z ich usług korzystać będą mogli mieszkańcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.