Szkoła Eksploatacji Podziemnej przez lata wyrobiła sobie niezwykłą renomę. Stoi za tym m.in. dopracowany program, nad którym czuwa Komitet Organizacyjny. Trzy dni konferencji, która w tym roku odbędzie się od 26 do 28 lutego, są wypełnione po brzegi tematami dotyczącymi górnictwa oraz wydarzeniami towarzyszącymi. Wszystko zaczyna się jednak od sesji plenarnej, która otwiera obrady.
W tym roku sesja plenarna jest poświęcona wyzwaniom transformacji energetycznej w przemyśle. Do obrad w tym temacie wprowadził dr inż. Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego SEP 2024. Potem głos zabierał prof. Krzysztof Galos, wieloletni dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, a od stycznia wiceminister klimatu i środowiska oraz główny geolog kraju. W swoim wystąpieniu skupił się na bieżących i przyszłych działaniach związanych ze stanowiskiem GGK.
W sesji plenarnej głos zabiorą m.in.: prof. Głównego Instytutu Górnictwa Stanisław Tokarski, który przedstawi swoją prognozę dla miksu energetycznego w roku 2040; ekspert ds. energetyki Herbert Leopold Gabryś, który przedstawi perspektywy dla unijnej energetyki; dr inż. Artur Dyczko z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, który skupi się na dynamicznym zarządzaniu zapotrzebowaniem, produkcją, gospodarką zasobami i logistyką dystrybucji węgla kamiennego, oraz dr inż. Paweł Gajda z Akademii Górniczo-Hutniczej, który postara się odpowiedzieć na pytanie, jak blisko, a może jak daleko jesteśmy od energetyki jądrowej w Polsce. Sesję plenarną zwieńczy wręczenie wyróżnień w konkursie im. prof. Bolesława Krupińskiego za najlepszy artykuł w „Przeglądzie Górniczym”. Równolegle odbywać się będą warsztaty ISAC GIG – Cyberpoligon SEP 2024. Do udziału w nich zaproszeni zostali inżynierowie odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo w spółkach sektora wydobywczego i energetycznego. W ramach „Cyberpoligonu” uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie wykrywania i reagowania na prawdziwe zagrożenia związane z systemami automatyki przemysłowej, tocząc „walkę” w zbliżonym do rzeczywistego środowisku. Wydarzeniu będzie towarzyszyć sesja pt. „Cyberbezpieczeństwo w przemyśle: nowe wyzwania i możliwości”, która została podzielona na trzy części i zaplanowana na poniedziałek, wtorek i środę.
Poza sesją plenarną pierwszego dnia odbędą się obrady w kolejnych kilku sesjach. Będą one poświęcone m.in.: nowym technikom i technologiom w podziemnej eksploatacji złóż, zagrożeniu tąpaniami, aerologii górniczej, geomatyce górniczej, idei Przemysłu 4.0, ograniczaniu emisji metanu z polskich kopalń węgla kamiennego, dekarbonizacji i magazynowaniu energii. Dzień zwieńczy występ słynnego krakowskiego kabareciarza Marcina Dańca, który wystąpi w ramach Wieczoru Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Drugiego dnia SEP, czyli 27 lutego, w programie znalazły się kolejne ciekawe sesje. Będą one dotyczyć m.in. transformacji cyfrowej i sztucznej inteligencji w przemyśle czy inicjatywy Górnictwo OK. Ponadto kontynuowane będą wątki z pierwszego dnia obrad. Drugi dzień to jednak przede wszystkim uroczysta sesja w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. To tam po południu zostaną przedstawione raporty branżowe dotyczące stanu bezpieczeństwa w polskim przemyśle wydobywczym, kondycji górnictwa węgla kamiennego i miedzi oraz cyberbezpieczeństwa. Ponadto odbędzie się panel dyskusyjny „Poprawa bezpieczeństwa pracy w górnictwie 2030”, który jest pokłosiem ubiegłorocznej SEP. Ministerstwo Aktywów Państwowych zainicjowało uruchomienie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nowego programu strategicznego w tej materii. Jego nazwa brzmi właśnie „Poprawa bezpieczeństwa pracy w górnictwie 2030”. W teatrze poznamy także laureatów konkursu „Bezpieczna Kopalnia” oraz zwycięzców XVIII Turnieju Wiedzy Górniczej. Zostaną też ogłoszone wyniki „Cyberpoligonu”.
W ostatnim dniu SEP odbędzie się dzień otwarty w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz sesja pt. „Dzień z energetyką i OZE”. Ponadto środa będzie ostatnim dniem sesji poświęconych cyberbezpieczeństwu.
Patronem medialnym SEP są redakcje „Trybuny Górniczej” i portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.