W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit w Lędzinach trwa rozbudowa zakładu mechanicznej przeróbki węgla. Wszystko z myślą o rozpoczęciu produkcji węglowego paliwa ekologicznego. Właśnie wykonywany jest dół rozładowczy.
Trafiać tam mają tzw. miały obce celem tworzenia mieszanek o podwyższonych parametrach energetycznych. Zakończono już pierwszy etap rozbudowy, a jeszcze w lutym rozpocznie się drugi. Instalowane będą zbiorniki, kruszarki, przesiewacze, przenośniki taśmowe, popiołomierze i wagi. W trzecim, ostatnim etapie, powstanie instalacja do konfekcjonowania produktu. Trwają właśnie uzgodnienia ekologiczne w tej materii.
Warto więc przypomnieć, że już od ponad dwóch lat należący do Polskiej Grupy Górniczej Zakład Produkcji Ekopaliwa w Woli funkcjonuje w strukturze ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit. Słynie z produkcji Karlika, popularnego wśród odbiorców indywidualnych niskoemisyjnego groszku. Surowiec jaki powstaje przy okazji produkcji ekogroszku Karlik kierowany jest na stację wysiewania celem pozyskania miału o uziarnieniu od 3 do 20 mm o nazwie handlowej Greenpal. To tanie paliwo węglowe charakteryzujące się bardzo stabilnymi parametrami jakościowymi i łatwym procesem spalania. Jest pierwszym certyfikowanym ekomiałem w Polsce. W Woli produkują także Karolinkę, wysokoenergetyczną, niskoemisyjną mieszanka paliw węglowych
Jedną z najważniejszych wartości, która charakteryzuje jakość ekogroszku, jest jego spiekalność, czyli parametr określający zdolność węgla do koksowania, tworzenia spieków koksowych. Wyraża się go za pomocą wskaźnika RI – indeksu lub liczby Rogi. Jest on podawany jest w jednostkach bezwzględnych. Im większą przyjmuje on wartość, tym spieki powstające w strefie odgazowania węgla są większe i twardsze. Wysoka spiekalność prowadzi do gromadzenia się spieczonego popiołu i żużlu na palniku retortowym, a w rezultacie do zmniejszenia efektywności spalania paliwa. Z tego względu w piecach retortowych najlepiej sprawdzają się groszki o spiekalności (liczbie Rogi) od 0 do 30.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.