- Jestem bardzo zadowolona ze spotkania w Brukseli. Umowa społeczna pozostaje aktualna – powiedziała w piątek, 16 lutego, minister przemysłu Marzena Czarnecka.
O umowie społecznej minister przemysłu Marzena Czarnecka mówiła podczas piątkowego spotkania prasowego, które odbyło się w Katowicach. Jak przypomniała 5 lutego wraz z ministrem aktywów państwowych Borysem Budką spotkała się z komisarzami unijnymi - Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. konkurencji oraz Marošem Šefčovičem, wiceprzewodniczącym KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu oraz stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania. Rozmowy dotyczyły notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa.
- Podczas tych spotkań ustaliliśmy, że umowa społeczna ze związkami zawodowymi jest nadal aktualna, tylko wniosek który został złożony w sprawie notyfikacji pomocy publicznej jest źle sporządzony, niewłaściwie i wymaga korekty. Taką korektę będziemy już procedować od 1 marca 2024 roku, czyli od momentu kiedy ministerstwo powstanie – zaznaczyła minister Czarnecka.
Jak dodała korekty wymagają kwestie formalne we wniosku.
- On jest po prostu sporządzony w taki sposób, który jest niemożliwy do procedowania w Brukseli biorąc pod uwagę procedury występujące w Komisji Europejskiej. Co do szczegółów jest to tajemnica adwokacka, więc nie mogę powiedzieć – dodała Czarnecka.
Na pytanie, czy wszystkie zapisy zawarte w umowie, w tym oś czasu funkcjonowania kopalń pozostaną bez zmian - zaznaczyła, że umowa społeczna pozostaje aktualna i nie będzie powtórnie negocjowana.
- Korekta wniosku będzie składana w marcu i kwietniu, czyli w najbliższych miesiącach. Mamy nadzieję, że zakończymy procedowanie do 30 czerwca 2024 roku – mówiła minister przemysłu.
Odnosząc się do pytania o zmniejszający się w kolejnych latach wolumen wykorzystania węgla w energetyce minister wskazała, że "musimy dokonać korekty w zakresie funkcjonowania kopalń w związku energetyką konwencjonalną, węglową".
- W tej chwili w miksie energetycznym jest 47 proc. energii pochodzącej z węgla i ta tendencja będzie tendencją spadającą, ale w umowie społecznej jest wyciszanie również kopalń, tak więc w tej materii mamy w miarę spójną politykę. Co do szczegółów – ustalimy nową strategię w zakresie funkcjonowania, wydobycia i wytwarzania do 30 czerwca 2024 roku – wskazał minister przemysłu.
- W tej chwili procedujemy na temat polityki energetycznej kraju do 2040 i ta polityka ma zawierać w sobie element miksu energetycznego. Jesteśmy zobowiązanie przedstawić tę politykę do 30 czerwca 2025 i tam będą określone wszelkie szczegóły dotyczące udziału w miksie energetycznym udziału poszczególnych surowców energetycznych – dodała Czarnecka.
Podpisana w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w 2021 roku umowa zawiera uzgodnione wspólnie zapisy dotyczące: mechanizmu finansowania spółek sektora górnictwa węgla kamiennego, indeksacji wynagrodzeń, zasad budowy i wdrażania instalacji tzw. czystego węgla, powołania specjalnego Funduszu Transformacji Śląska, gwarancji zatrudnienia, pakietu świadczeń socjalnych dla pracowników likwidowanych Jednostek Produkcyjnych. W dokumencie ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku.
Kluczowym elementem Umowy Społecznej jest pakiet osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych kopalń. Pakiet ten zawiera zarówno urlop górniczy, urlop przeróbkarski, jednorazową odprawę, jak i kompleksowy system alokacji. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie zagwarantowanie stabilizacji na śląskim rynku pracy. W umowie zapisano również, że podjęte zostaną prace nad stworzeniem dodatkowego systemu wsparcia dla specjalistycznych przedsiębiorstw górniczych kooperujących z górnictwem węgla kamiennego oraz dla gmin górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W kuluarach mówi się o urlopach gorniczych i odprawach od 2025 w PGG.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
To ciekawe z co z Wujkiem i Bielszowicami?
Kiedy podwyżki inflacja plus 1% w PGG ?
Czyli podwyżki 1 % powyżej inflacji też a za styczeń nadpłacą.Dziękuje miłego dnia!