Ministerstwo Aktywów Państwowych nie ma uprawnień do ingerowania w sprawy płacowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - przekazał PAP resort. Wcześniej związkowcy JSW zarzucili MAP zablokowanie możliwości rozmów płacowych w okołogórniczych spółkach skarbu państwa.
Związkowcy z tzw. reprezentatywnych związków Jastrzębskiej Spółki Węglowej w piątek poinformowali, że weszli w spór zbiorowy z zarządem spółki wobec - jak podali - braku odpowiedzi na ich żądania płacowe. Wcześniej zażądali, aby w 2024 r. płace ponad 21-tysięcznej załogi JSW wzrosły co najmniej o 1 pkt proc. powyżej ubiegłorocznej inflacji
„W związku z brakiem odpowiedzi Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA w sprawie żądania wzrostu wynagrodzeń uwzględniającego poziom wykonanej inflacji za rok 2023 plus 1 punkt procentowy, Reprezentatywne Związki Zawodowe weszły z dniem 26 stycznia 2023 r. w spór zbiorowy” - napisano w piątkowym wpisie na facebookowym profilu związków JSW.
„Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że strona ministerstwa zablokowała możliwość rozmów płacowych w wszystkich okołogórniczych spółkach skarbu państwa. Nie ma naszej zgody na obniżanie realnej płacy pracowników JSW SA” - dodano w piątkowym wpisie.
W przesłanym PAP oświadczeniu biuro prasowe Ministerstwa Aktywów Państwowych przekazało, że JSW w mediach społecznościowych zdementowała już informację reprezentatywnych związków, jakoby MAP lub jakiekolwiek inne ministerstwo blokowało rozmowy płacowe w JSW i w innych firmach okołogórniczych.
„Minister Aktywów Państwowych, który wykonuje prawa z należących do Skarbu Państwa akcji w spółce JSW SA dysponuje uprawnieniami akcjonariusza określonymi w ustawie z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych oraz Statucie” - napisano w oświadczeniu MAP.
„Stosownie do regulacji art. 368 KSH prowadzenie spraw spółki, a do takich kwestii należą sprawy płacowe, leży w kompetencji Zarządu, a zgodnie z art. 3751 KSH Walne Zgromadzenie i Rada Nadzorcza nie mogą wydawać Zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Jak wynika z powyższego, Minister Aktywów Państwowych nie ma uprawnień do tego typu ingerowania w działania JSW SA” - dodali przedstawiciele resortu.
W ub. roku wynagrodzenia pracowników JSW wzrosły średnio o 15,4 proc. Załoga otrzymała także dwie jednorazowe nagrody: 21 lipca i 27 października. Pierwsza z nich kosztowała firmę ok. 230 mln zł brutto, druga ponad 300 mln zł.
W listopadzie ub. roku związkowcy rozpoczęli procedurę zmierzającą do ustalenia wysokości podwyżek w 2024 r. Wnieśli o ujęcie w założeniach do Planu Techniczno-Ekonomicznego JSW wskaźnika podwyżek wynoszącego poziom inflacji za 2023 r. plus jeden punkt procentowy.
Zarząd firmy nie skomentował związkowych żądań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Czyli w JSW już tylko związkowcy rządzą......nie muszę przypominać co Ziętek z Kolorzem zrobili z PGG!