Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się likwidacji kopalni Krupiński – ten temat otwiera nowe wydanie Górniczej, który do rąk Czytelników oddamy w piątek, 2 lutego. Ponadto omawiamy przebieg spotkania minister przemysłu prof. Marzeny Czarneckiej z górniczymi związkami zawodowymi.
W nowym numerze przedstawiamy także inwestycje realizowane w kopalniach Mysłowice-Wesoła i Staszic-Wujek. Zakłady te odwiedził red. Kajetan Berezowski. Przyglądamy się także jak postępuje głębienie szybu Grzegorz należącego do Południowego Koncernu Węglowego.
Początek roku to czas negocjacji płacowych. W JSW mamy już spór zbiorowy, w KGHM strona społeczna grozi tym samym. Sytuację w górniczych spółkach i płacową presję opisuje red. Jacek Madeja.
W nowy numerze wyjaśniamy także czym jest Mastermine, czyli projekt w zakresie metanu, który wspólnie realizują Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy i Jastrzębska Spółka Węglowa.
Dyrektywa metanowa sprawiła, że wszelkie projekty związane z wychwytywaniem metanu z kopalń i jego zagospodarowaniem są na wagę złota. I taki właśnie jest Mastermine – wyjaśnia w tekście red. Kajetan Berezowski.
Zaglądamy też do Wieliczki, która przede wszystkim kojarzy się z turystyką. Jednak w tego typu zabytkowym zakładzie górniczym roboty górnicze są także koniecznością. Red. Maciej Dorosiński przyjrzał się ruchowi turystycznemu w 2023 r. w kopalni soli oraz temu, jak tak specyficzny obiekt szykuje się do obsługi zwiedzających.
W Górniczej kontynuujemy tematy związane z bezpieczeństwem pracy w 2023 r. Po wypadkach w górnictwie i zgłoszeniach na tzw. górniczy telefon zaufania, nadszedł czas na zgony naturalne w przemyśle wydobywczym. W minionym roku odnotowano w kopalniach cztery takie zdarzenia. Jak jednak wyglądała sytuacja w tym względzie w okresie ostatnich pięciu lat?
W nowym numerze sporo uwagi poświęcamy także pogórniczym obiektom i ich szansom na drugie życie. Przedstawiamy jak z gminami w 2023 r. współpracowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz jakie plany wobec zabytkowego szybu Franciszek ma samorząd Rudy Śląskiej.
Natomiast w dziale Po szychcie przedstawiamy Pawła Polnika, inspektora w Oddziale Teletechniki i Automatyki oraz Gazometrii w ruchu Marcel kopalni ROW, który stworzył system sterowania łazikiem marsjańskim, bazujący na głębokich sieciach neuronowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.