Złoże węgla kamiennego Anna ma zostać ponownie wykorzystane. Tym razem wydobywane z niego będzie metan. Część infrastruktury służącej jego pobierania gazu znajdzie się na terenie oczyszczalni ścieków w Pszowie.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla eksploatacji metanu ze złoża metanu występującego w złożu węgla kamiennego Anna. Złoże to znajduje się w południowej części województwa śląskiego, w powiecie wodzisławskim na terenie trzech gmin i liczy nieco poniżej 7 km kw. Największa część złoża, bo 3,596 km kw. przypada na miasto Pszów. Wodzisław Śląski dysponuje 2,982 km kw. terenu nad tym złożem, a miasto Radlin - 0,417 km kw.
W złożu znajduje się ponad 139 mln Nm sześc. zasobów bilansowych metanu w kategorii C. Przewidywane roczne wydobycie ma wynosić około 1,5 mln Nm sześc. z możliwością zwiększenia wydajności przy zaistnieniu korzystnych warunków geologicznych. Wydobywany gaz zawierać może średnio około 64 proc. metanu.
Z dokumentacji wynika, że przewiduje się eksploatację gazu odwiertem oznaczonym T-1 i usytuowanym w Wodzisławiu Śląskim w dzielnicy Radlin. Stacja ujęcia metanu ma się mieścić na terenie oczyszczalni ścieków Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pszowie. Stacja ujęcia metanu składać się będzie z dźwiękoszczelnego kontenera o niewielkich wymiarach. Jego szerokość to około 1,3 m, długość około 2,5 m i wysokość około 1,9 m. Wewnątrz zostanie zabudowana szafa elektryczna i sterownicza.
Inwestycja będzie też wymagać budowy gazociągów. Prócz tego zakłada się grodzenie i zagospodarowanie terenu odwiertu.
Złoże węgla kamiennego Anna znajduje się na terenie gmin Kornowac, Lubomia, Pszów, Radlin, Wodzisław Śląski oraz Rydułtowy. Jego użytkownikami w przeszłości były Rybnicka Spółka Węglowa, a potem Kompania Węglowa. Natomiast złoże metanu Anna występującego w tamtejszym węglu kamiennym ograniczone jest do terenu trzech gmin i zajmuje ponad 6,99 km kw. Dokumentacja geologiczne tego złoża została wykonana w 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.