Przedstawiciele związków zawodowych z Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa w Lubinie zwrócili się do zarządu spółki o pilne rozpoczęcie rozmów w sprawie wzrostu wynagrodzeń na rok 2024 roku. Jaki są postulaty strony związkowej?
Pismo w tej sprawie do zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa w Lubinie w piątek, 26 stycznia, wysłali przedstawiciele Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” i Związku Zawodowego Pracowników Dołowych. Zaproponowali termin spotkania na 5 lutego 2024 roku
Dołączyli następujące postulaty: wzrost stawek osobistego zaszeregowania dla pracowników zatrudnionych na ZUZP i Regulaminie Budowlanym o 500 zł od 1 stycznia 2024 roku; ustalenie ceny ekwiwalentu węglowego na poziomie 1500 zł/tonę na 2024 roku; przeszeregowanie załogi w wysokości 20 proc. od 1 stycznia 2024 roku; wypłatę zapomóg świątecznych w kwocie po 1500 zł na każde święta.
Oprócz tego chcą wpisania do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy zapisu o następującej treści: „W przypadku gdy do końca kwietnia danego roku, strony Układu nie osiągną porozumienia w zakresie negocjacji corocznych nowych wysokości składników wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych określonych w Układzie, ustala się, że stawki płac zasadniczych w danym roku wzrastają o wskaźnik obliczony jako 0,8 wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez nagród z zysku w czwartym kwartale roku ubiegłego ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w stosunku analogicznego wynagrodzenia z roku poprzedniego”.
Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa z siedzibą w Lubinie to spółka z Grupy KGHM, która specjalizuje się w projektach górniczych, wiertniczych, tunelowych, a także infrastrukturalnych. Spółka ma na koncie budowę 31 szybów polskich kopalń miedzi oraz wiele kilometrów podziemnych chodników i przekopów. Oprócz tego zbudowała kilkadziesiąt tuneli - metra, kolejowych, drogowych i hydrotechnicznych - na pięciu kontynentach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.