Budowę elektrowni jądrowej w gminie Choczewo nadal popiera 67 proc. mieszkańców - poinformowała w piątek spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Dodano, że 81 proc. mieszkańców tej gminy uważa, że rozwój energetyki jądrowej w Polsce zapewni tańszą elektryczność.
Poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowej w jej bezpośrednim sąsiedztwie wśród mieszkańców gminy Choczewo, gdzie zaplanowana jest jej budowa, utrzymuje się na wysokim poziomie 67 proc. - poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) opierając się na badaniu Postawy wobec energetyki jądrowej 2023 przeprowadzonym przez agencję badawczą PBS z Sopotu. Z badania wynika też, że czterech na pięciu mieszkańców gminy Choczewo (81 proc.) uważa, że rozwój energetyki jądrowej w Polsce zapewni tańszą elektryczność.
Według PEJ, podobny poziom poparcia dla elektrowni jądrowej(66 proc.) zanotowano w regionie planowanej inwestycji, tj. w powiatach wejherowskim, puckim i lęborskim.
PEJ wskazała, że w badanych trzech powiatach: wejherowskim, puckim i lęborskim 70 proc. respondentów deklaruje, że - ich zdaniem - energetyka jądrowa powinna być rozwijana w Polsce w najbliższych latach. 88 proc. ankietowanych uznało Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych (PWIS) za ważny dla ich regionu, przy czym co trzeci badany ocenił PWIS jako zdecydowanie ważny dla gminy - zaznaczyła spółka.
Dodała, że w ramach programu wspierania społeczności lokalnych Polskich Elektrowni Jądrowych, finansowane lub dofinansowywane są lokalne inicjatywy istotne dla mieszkańców, w tym budowa lub modernizacja dróg, remonty szkół czy budowa obiektów sportowych.
Zdaniem PEJ badanie pokazało, że w 2023 r. wiedza na temat planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest w regionie powszechna. O takich planach słyszało bowiem 97 proc. mieszkańców gminy Choczewo i 88 proc. mieszkańców powiatów lęborskiego, puckiego i wejherowskiego. Fakt, że 2 na 3 mieszkańców popiera realizację tej inwestycji w ich gminie jest o tyle ważny, że rok 2023 był przełomowy dla projektu - zaznaczyła spółka. Przypomniała, że Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskały we wrześniu 2023 r. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a w październiku 2023 r. decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Zaznaczono, że to oznacza, iż lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo, wskazywana przez PEJ, jest ostateczna.
a rozwijaniem w Polsce energetyki jądrowej opowiedziało się 70 proc. mieszkańców trzech powiatów rejonu lokalizacji. To najwięcej ze wszystkich wskazanych w badaniu źródeł energii elektrycznej - podkreśliła PEJ. Dodano, że na drugim miejscu znalazła się fotowoltaika z wynikiem 69 proc., a na trzecim morskie farmy wiatrowe (67 proc.). W przypadku gminy Choczewo energetyka jądrowa również znalazła się na podium uzyskując 71 proc. wskazań. Ustąpiła jedynie fotowoltaice (77 proc.) oraz wiatrakom na lądzie (79 proc.) - zaznaczono.
Jak wskazała PEJ, badanie PBS zrealizowano w analogicznym terminie jak w roku ubiegłym, czyli na przełomie listopada oraz grudnia 2023 r. na próbie ponad 2800 respondentów, metodą wywiadów bezpośrednich (CAPI) wspomaganych komputerowo w miejscu zamieszkania respondenta przy pomocy wystandaryzowanego kwestionariusza. Zaznaczono, że próbę stanowiły losowo wybrane osoby na stałe mieszkające w gminie Choczewo oraz - po raz pierwszy - w trzech powiatach rejonu lokalizacji inwestycji: powiecie lęborskim, puckim i wejherowskim. Gmina Choczewo liczy ok. 5500 mieszkańców, co oznacza, że przebadane zostało ok. 10 proc. populacji gminy - stwierdzono.
PBS to agencja badawcza - członek założyciel Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku (OFBOR), a jej pracownicy są w szeregach Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii (PTBRiO). Firma jest także członkiem Business Centre Club (BCC) oraz międzynarodowej organizacji ESOMAR.
Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe. Spółka wspiera też rząd w realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP, a rządem USA ws. współpracy w rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.