Czeska spółka Sokolovská Uhelná wydobyła w ub.r. 3,4 mln ton węgla brunatnego i 7,5 mln m sześc. nadkładu.
W zakładach w Vřesovej i Elektrárná Tisovej wyprodukowano w zeszłym roku 1,75 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej, a z obu kompleksów produkcyjnych spółka dostarczyła klientom w Karlowych Warach ponad 2200 teradżuli (TJ) ciepła. Wydobycie spadło, a produkcja energii elektrycznej wzrosła. To efekt zmieniającej się rzeczywistości. Spółka inwestuje bowiem w odnawialne źródła energii.
Sokolovská Uhelná spodziewa się spadku produkcji surowca również w kolejnych latach, przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w głównie mierze z elektrowni fotowoltaicznych.
W 2022 r. spółka wydobyła 3,8 mln ton węgla i ponad 6 mln m sześc. nadkładu. Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. wyniosła około 1,5 TWh. Stopniowe ograniczanie wydobycia węgla spowodowane było głównie wzrostem cen uprawnień do emisji, niższym popytem na węgiel oraz wprowadzeniem podatków ekologicznych na spalanie węgla. W 2024 r. przewidywane jest wydobycie maksymalnie 5,8 mln m sześc. nadkładu i 3,2 mln t węgla.
- To, jak długo będzie kontynuowane wydobycie, zależy od wielu czynników, ale przy obecnej tendencji spadkowej w zakresie wydobycia. Eksploatację zakończymy w latach 2032–2035 – powiedział członek zarządu spółki Pavel Francisko.
W kopalni Jiří pracują obecnie dwie jednostki technologiczne do wydobywania nadkładu. Latem nadkład zostanie umieszczony na wewnętrznym składowisku zakłądu, a następnie cały materiał zostanie umieszczony w wyrobisku po kopalni Družba. Zapewni to także stabilność zboczy dawnego zakładu górniczego.
Proces odchodzenia od górnictwa węglowego jest ściśle powiązany z przekształceniem Sokolovskiej Uhelny w Grupę SUAS i koniecznością skupienia się na rozwoju nowych gałęzi przemysłu. Przedsiębiorstwo górniczo-energetyczne ma odegrać znaczącą rolę w transformacji całego regionu.
- Transformacja regionu jest nieunikniona, jej efektem powinno być to, że przy wsparciu Unii Europejskiej i państwa, a także przy wsparciu lokalnych jednostek samorządu terytorialnego możliwa będzie poprawa warunków życia ludzi zamieszkujących region, przyciąganie nowych mieszkańców, którym można będzie zaoferować pracę w nowych dziedzinach, podnieść poziom edukacji, opieki zdrowotnej, mieszkalnictwa itd. Cały region ma ogromny potencjał, mieszka tu wielu bardzo zdolnych ludzi – wskazał Pavel Tomek, przewodniczący rady nadzorczej SUAS Group i Sokolovskiej Uhelny.
Ostatnią czynną odkrywką Sokolovskiej Uhelny jest właśnie obecnie kopalnia Jiří. Powstała w latach 60-tych XX w. , kiedy to kopalnię Jednota zamieniono na odkrywkę o tej samej nazwie. W latach 70. po wybudowaniu kombinatu w Vřesovej i wprowadzeniu nowoczesnych technologii eksploatacji wydobycie węgla szło tu pełną parą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.