Kiedy i czy w ogóle rozpocznie się wydobycie węgla ze złoża Brzezinka 3 w Mysłowicach, tego nie da się określić. Sprawa została niedawno przekazana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Liczące 7,27 km kw. złoże Brzezinka 3 znajduje się na terenie miasta Mysłowice. Przed laty powstał plan utworzenia kopalni. Zgodnie z tamtą koncepcją, Zakład Górniczy Brzezinka 3 miałby być zlokalizowany pomiędzy ul. Cmentarną i Piaskową, jak również po obu stronach tej ostatniej ulicy. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie, przedstawiając m.in. stanowisko samorządu.
W części północnej ZG Brzezinka 3 przewidziano usytuowanie wlotów do upadowych udostępniających złoże. Tymi upadowymi na powierzchnię miałby być dostarczany urobek. Następnie zamkniętym taśmociągiem napowietrznym, czyli estakadą przewidziano skierowanie go bezpośrednio do załadunku na wagony, do sortowni dla uzyskania zadanych sortymentów lub też na zwały węgla.
Plany sprzed lat nie mogą doczekać się urzeczywistnienia ze względu na przeciągające się procedury. Kilka miesięcy temu, konkretnie 4 maja 2023 r. wydane zostało przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach postanowienie. Stwierdzało ono aktualność warunków realizacji przedsięwzięcia pod nazwą Wydobywanie węgla kamiennego wraz z kopaliną towarzyszącą ze złoża Brzezinka 3, określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach z 9 listopada 2016 r. oraz decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska DOOS z 23 sierpnia 2017 r.
Zażalenia na postanowienie RDOŚ w Katowicach z 4 maja 2023 r. znak: WOOŚ.420.51.2022.KC.10, wpłynęły do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie w dniach 6, 9 oraz 19 czerwca 2023 r.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, która jest w tym przypadku organem drugiej instancji, wydała 8 września 2023 r. postanowienie, utrzymujące w mocy majowe postanowienie katowickiego RDOŚ-u. Wydawać by się mogło, że otwiera to przed przedsiębiorcą drogę do rozpoczęcia działań. Decyzje organu odpowiedzialnego za ochronę środowiska została jednak zaskarżona.
- Skargi na postanowienie GDOŚ złożyły 4 osoby fizyczne oraz Fundacja Frank Bold, działająca na prawach strony. Postanowienie zostało zaskarżone w całości, skarżący nie zgadzają się z jego treścią - informuje Jakub Troszyński, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcja Ochrony Środowisk w Warszawie.
W związku ze złożoną skargą, postępowanie przeniosło się do innego organu.
- Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i jest na etapie postępowania sądowo-administracyjnego. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie precyzuje terminu na rozpatrzenie skarg przez WSA - dodaje Jakub Troszyński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.