Faktoring to zewnętrzne źródło finansowania, które pozwala szybko uzyskać środki potrzebne do prowadzenia działalności. Rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność w ostatnich latach. Jakie są jego zalety i wady? Czy faktoring jest opłacalny? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Czym jest faktoring?
Faktoring jest względnie nową usługą finansową oferowaną przez podmioty takie jak banki, czy też firmy pozabankowe. Wyróżnia się w nim trzy strony. Pierwsza to faktor, czyli właśnie przedsiębiorstwo faktoringowe. Druga to faktorant, czyli firma posiadająca nieprzeterminowane należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Trzecia strona to podmiot, który wyżej wymienione należności (powstałe np. w wyniku transakcji kupna-sprzedaży) musi zapłacić we wskazanym terminie.
Faktoring to rozwiązanie, dzięki któremu w razie zaistnienia takiej konieczności firma może sprzedać swoje nieprzeterminowane należności przedsiębiorstwu faktoringowemu. W ten sposób faktorant otrzymuje stosowną zapłatę, a faktor przejmuje prawo do wierzytelności. Następnie firma faktoringowa zajmuje się jej wyegzekwowaniem.
Taka usługa finansowa ma swoje zalety i wady. Spójrzmy jednak na suche fakty. Na faktoring decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów regularnie rosną, szczególnie od wybuchu pandemii koronawirusa. W zaledwie 3 lata wzrosły o 90 miliardów złotych. Więcej o faktoringu przeczytasz na stronie https://pragmago.pl/.
Zalety faktoringu
Główną zaletą faktoringu jest możliwość szybkiego otrzymania zastrzyku gotówki. Obecnie wiele faktur wystawianych jest z odroczonym terminem zapłaty. Przez to sporo firm ma problemy z płynnością finansową. Skorzystanie z faktoringu sprawia, że nie trzeba czekać na uregulowanie należności przez kontrahenta. To przydaje się, szczególnie gdy sam faktorant ma swoje zobowiązania do opłacenia. Terminowość to w końcu podstawa budowania wiarygodności w biznesie.
Faktoring w zależności od konkretnego rodzaju usługi może też prowadzić do zniesienia ryzyka nieopłacenia faktury przez kontrahenta. Za dodatkową opłatą jest ono wtedy przenoszone na firmę faktora. Dzięki temu Twoje przedsiębiorstwo nie musi się martwić o to, że faktura zostanie ostatecznie nieopłacona. Ty otrzymasz część należności w formie faktoringu, a egzekwowaniem reszty zajmie się firma faktoringowa.
Wady faktoringu
Naturalnie faktoring nie jest pozbawiony wad, z którymi warto się zapoznać. Główną jest to, że w ten sposób firma traci część pieniędzy, które mogłaby otrzymać. Faktorzy, musząc zarobić, nie oferują pełnej sumy widocznej na fakturze. W praktyce firmy faktoringowe najczęściej pobierają prowizje, które sprawią, że część pieniędzy nie trafi do Twojego przedsiębiorstwa.
Problematyczna może być też konieczność zwrotu otrzymanej kwoty w razie niewypłacalności kontrahenta. Taka sytuacja dotyczy faktoringu niepełnego. W jego ramach ryzyko takiej sytuacji nie jest przenoszone na firmę faktoringową. To może okazać się dodatkowym wydatkiem, na który Twoje przedsiębiorstwo niekoniecznie będzie stać.
Dodatkowo faktoring to usługa, z której nie mogą korzystać wszystkie firmy. Wielu faktorów stawia pod tym względem wymogi dotyczące wielkości, wiarygodności czy też czasu działania przedsiębiorstwa na rynku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.