Z najodleglejszych stron Polski przyjeżdżali w minionym roku turyści do Wałbrzycha, by zobaczyć na własne oczy dawną kopalnię węgla kamiennego. Jak wynika z podsumowania, przeprowadzonego przez Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, w 2023 r. podziemną trasę turystyczną w Starej Kopalni zwiedziło 70 730 osób. Z jakich części Polski przyjeżdżali ludzie?
- Nie prowadzimy dokładnych badań, ale po ruchu turystycznym możemy powiedzieć, że ze wszystkich, również z najbardziej odległych stron kraju dla Wałbrzycha. Z moich osobistych rozmów - byli turyści m.in. z Helu, Braniewa, Olsztyna, czy Krosna - wylicza Tomasz Czeleń, specjalista w dziale marketingu i promocji w Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Były też specjalne edycje zwiedzania kopalni, jak choćby Rodzinne Niedziele, czy Nocne Zwiedzanie. Nie brakowało akcji takich jak Noc Muzeów, Weekend Seniora, jak również specjalne oprowadzania dla przewodników turystycznych i biur podróży. Część zajęć edukacyjnych i warsztatów dla szkół, takich jak Górniczy Dzień Dziecka, też odbywała się w podziemiach.
Ruch turystyczny stanowi jednak tylko część działalności Starej Kopalni. Zabudowania i teren dawnej KWK Thorez służą różnorakim imprezom kulturalnym i muzycznym. W różnorakich imprezach na terenie Starej Kopalni w 2023 roku wzięło udział ponad 80 tys. osób.
- Wśród najważniejszych imprez, jakie odbywały się w 2023 roku, były festiwale muzyczne. To Festiwal Twórczej Wyobraźni, który obejmował zarówno cześć zewnętrzną kopalni, jak i wewnątrz budynków, Festiwal Metal Mine, targi ślubne, nieruchomości, Dni Wałbrzycha, festiwale samochodowe. Na swojej ogólnopolskiej trasie koncertowej ze swoimi koncertami Starą Kopalnię odwiedzili m.in: Ralph Kaminsky, Organek, Andrzej Piaseczny, Vito Bambino, czy Mikromusic. Były także Rodzinne Pikniki plenerowe, Festiwal Tradycji Górniczych, Festiwal Rowerowy, konferencje, szkolenia, gale i jubileusze różnych firm - dodaje Tomasz Czeleń.
Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu funkcjonuje od listopada 2014 r. Udostępniono je po przebudowie i adaptacji zespołu zabudowań dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Thorez.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.