W 2024 roku przedsiębiorców czeka mniej zmian w prawie podatkowym w porównaniu z latami poprzednimi - wskazano w opublikowanej w środę informacji eksperci Konfederacji Lewiatan. Zwrócono uwagę, że jednym z wyzwań dla firm w tym roku będzie wdrożenie KSeF.
Konfederacja Lewiatan wskazała, że jedną z nowości w 2024 r. dla przedsiębiorców będzie Krajowy System e-Faktur, który zacznie obowiązywać w lipcu br. Kluczowe dla firm będzie zbudowanie, dostosowanie oraz integracja systemów księgowych, aby móc wystawiać i przesyłać faktury w ramach KSeF. Ponadto poza zmianami w systemach księgowych, aktualizacji wymagać będą procesy związane z wystawianiem faktur, procedury, umowy i inne dokumenty. To ogromna praca, którą będą musieli wykonać przedsiębiorcy i osoby odpowiedzialne w firmach za sprawy podatkowe - wskazał cytowany w informacji dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński.
W jego ocenie, fakt, że nowe kierownictwo Ministerstwo Finansów nie zapowiedziało rewolucji w systemie podatkowym daje nadzieję na większą stabilizację i przewidywalność w tej materii.
Przypomniał, że poprzednie lata, przyniosły wiele chaotycznych i niepotrzebnych zmian, które utrudniały podejmowanie decyzji biznesowych firmom. Dodał, że podejmowane działania powinny być ukierunkowane na stworzenie lepszych warunków do rozwoju przedsiębiorcom, a nie tylko na maksymalizację obciążeń podatkowych.
Według Pruszyńskiego, sprawdzianem dla deklaracji nowego rządu będzie dyskusja o bardzo ważnych dla biznesu zagadnieniach, takich jak korekta systemu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców i powrót do składki zryczałtowanej. Dodano, że chodzi też o wypracowanie wspólnie z biznesem nowych definicji budynku i budowli dla potrzeb opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Przedstawiciel Lewiatana dodał, że obecnie obowiązująca definicja budowli przestanie obowiązywać z końcem roku w wyniku uznania jej przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z konstytucją.
Zwrócono też uwagę, że istotną kwestią dla dużych firm będzie także uchwalenie przepisów implementujących unijną dyrektywę o tzw. globalnym minimalnym podatku od korporacji. Rok 2024 r. powinien być czasem refleksji o tym, w jaki sposób skorygować wadliwe przepisy podatkowe, usunąć niepotrzebne wątpliwości, uprościć nadmierną sprawozdawczość i uciążliwe procedury. Nie powinien przynieść rewolucji w systemie podatkowym, poza zmianami, które trzeba wprowadzić - podsumowano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.