Około 226 tysięcy turystów w 2023 r. przyjęła Kopalnia Złota w Złotym Stoku. To już trzeci rok z rzędu, w którym zanotowano wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem.
W 2020 r. złotostocką kopalnię odwiedziło ponad 120 tys., rok później ponad 187 tys., a w 2022 r. ponad 213 tys. Ubiegłoroczny wynik jest najlepszym w dziejach kopalni.
- Nie mieliśmy problemów z turystami. Ludzie chętnie wydawali pieniądze i kupowali pamiątki. Mamy więcej turystów zagranicznych. Są i tacy, którzy kilka razy do nad przyjeżdżają, gdyż co roku dodajemy coś nowego. W tamtym roku przyjęliśmy sokolnika, który ma pokazy z ptakami- sowami, jastrzębiami, orłami - mówi Elżbieta Szumska, właścicielka większości udziałów w Przedsiębiorstwie Usług Turystycznych Kopalnia Złota sp. z o.o.
Złotostocka kopalnia pozostaje od kilkunastu lat znaczącym pracodawcą w skali liczącego kilka tysięcy mieszkańców miasta a także okolicy. W obecnym sezonie zimowym kopalnia zatrudnia 57 osób. Łącznie cały zespół obiektów, w skład którego wchodzi prócz kopalni także Sztolnia Ochrowa, Średniowieczna Osada Górnicza oraz pensjonat Złoty Jar, daje zatrudnienie zimą 120 osobom. Latem zatrudnienie jest większe.
Kopalnia nie jest nastawiona wyłącznie na generowanie zysku, lecz także stara się w miarę możliwości okazywać pomoc osobom potrzebującym. Przykładowo tuż przed świętami Bożego Narodzenia na terenie kopalni w restauracji zorganizowana została już po raz piąty wigilia dla osób samotnych.
- Był barszcz z uszkami, śledzie, ciasta. Była choinka i drobne upominki. Udział wzięło 13 osób - opowiada Elżbieta Szumska.
Kopalnia rud arsenu i złota w Złotym Stoku zakończyła wydobycie wiosną 1961 r. W późniejszych latach część wyrobisk podziemnych wykorzystywana była do transportu urobku ze znajdującego się nad kopalnią kamieniołomu oraz do poboru wody na cele przemysłowe. Do zwiedzania część kopalni przystosowano pod koniec XX wieku, a pierwsi turyści zwiedzili ją pod koniec maja 1996 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.