Okręgowy Urząd Górniczy w Ostrawie wydał zgodę na wydobycie węgla kamiennego ze złoża w obszarze górniczym Louky dla przodka nr 293 201/1. Jak wynika z informacji udostępnionych przez stronę czeską, wydobycie ma być prowadzone bardzo blisko granicy czesko-polskiej. Miejsce, którego dotyczy wniosek, znajduje się 991 metrów od granicy z Polską, a przewidywany zasięg oddziaływań ma mieć miejsce co najmniej 650 m od tej granicy.
Wniosek, na podstawie którego OUG wydał zgodę, złożony został 18 sierpnia 2023 r. przez spółkę OKD. Szacuje się, że wydobycie węgla kamiennego przez kopalnię ČSM powodować będzie ujemne skutki po czeskiej stronie, w obszarach katastralnych Louky nad Olší, Stonava i Darkov. Jak napisano w decyzji UOG, spowoduje to powstanie eliptycznej powierzchni o wymiarach 1070 x 960 m. Na powierzchni znajdują się tam m. in. droga nr II/475 Hawierzów - Karwina oraz linia wysokiego napięcia.
Wcześniej zgodę na wydobycie węgla udzieliły m. in. Wydział Budownictwa i Środowiska Urzędu Miasta Karwina i Oddział Terytorialny Urzędu Kolejowego w Ołomuńcu. Po zebraniu stosownej dokumentacji do wniosku OKD przychylił się także organ nadzoru górniczego.
„W toku postępowania Okręgowy Urząd Górniczy Krajów Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego nie znalazł żadnych powodów uniemożliwiających wydanie zezwolenia na przedmiotową działalność wydobywczą” - napisano w decyzji OUG Ostrawa.
Kopalnia ČSM to ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego w zagłębiu ostrawsko-karwinskim. Obecnie posiada ona zgodę na prowadzenie wydobycia do 30 grudnia 2026 r., kiedy to wygasa ważność opinii o ocenie oddziaływania kopalni na środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W takim razie, te artykuły o zamykaniu wszystkich czeskich kopalń to była taka bujda na resorach?