Wspólnymi siłami chcą stworzyć interaktywną mapę miejsc związanych z węglem kamiennym

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Sieć partnerów projektu Coal Heritage jest zaangażowana w promowanie ochrony kopalń węgla - mówi dr Sylwia Jarosławska-Sobór

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Szeroko pojęta transformacja energetyczna dokonuje się na naszych oczach. Mieszkańcy regionów węglowych są jej bezpośrednimi świadkami. To oni z bliska obserwują, jak zmienia się krajobraz, w który wpisane przez lata były m.in. wieże szybowe i kopalniana infrastruktura oraz jak transformuje się ich otoczenie, na które istotny wpływ miała kopalnia-matka.

Na szczęście to pogórnicze dziedzictwo ma szanse choć w pewnym stopniu ocaleć. Taki cel przyświeca projektowi Coal Heritage, który realizowany jest przez Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Techniki Górniczej KOMAG.

– W ramach Coal Heritage chcemy stworzyć międzyregionalną sieć poświęconą ochronie dziedzictwa węglowego. Po rozpoznaniu i waloryzacji majątku wybranych kopalń, opracowana zostanie strategia ich zachowania w oparciu o najlepsze dostępne praktyki. Chcemy również zbadać, jakie elementy składają się na proces potrzebny do uznania konkretnej kopalni za dziedzictwo narodowe. Co ważne, w tym przypadku przeanalizowane zostaną nie tylko zasoby materialne i niematerialne kopalń, ale uwzględnione zostanie także pojęcie geodziedzictwa odnoszące się do samego węgla jako surowca – wyjaśnia dr Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik prasowy GIG-PIB.

Konsorcjum tworzą jednostki z pięciu państw. Liderem projektu jest greckie centrum badawcze CERTH, a partnerami słoweńska firma górnicza Premogovnik Velenje, francuskie BRGM, niemiecka uczelnia DMT-THGA oraz wspomniane już polskie jednostki: GIG-PIB i KOMAG.

– Sieć partnerów projektu Coal Heritage jest zaangażowana w promowanie ochrony kopalń węgla, uznając ich znaczenie w życiu codziennym, a także ich wkład w rozwój gospodarczy i społeczny – wyjaśnia Jarosławska-Sobór. Dodaje, że konsorcjum jest już co prawda zamknięte, ale w ramach realizacji zadań projektu będą włączani w jego działania eksperci i instytucje, zaangażowani w proces zachowania przemysłowego dziedzictwa górnictwa węgla kamiennego. Pierwsze takie partnerstwo zostało już właśnie podpisane ze Stowarzyszeniem Gmin Górniczych w Polsce.

Projekt Coal Heritage będzie realizowany przez dwa lata do lipca 2025 r. Jego głównym efektem będzie interaktywna mapa – European Visual Map Journal. Ma ona pokazywać potencjał górnictwa jako wspólnego dziedzictwa industrialnego. Mapa dostępna będzie na stronie internetowej. Ma ona składać się z wielu elementów, takich jak m.in. materiały wideo, animacje, quizy czy pokazy z zastosowaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Mapa zostanie zaprezentowana podczas specjalnego eventu, który odbędzie się w Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie w 2025 r.

– To interaktywne narzędzie ma na celu lepsze zrozumienie pogórniczego dziedzictwa związanego z węglem kamiennym. Z tego co wiemy, na teraz nie istnieje żadna unijna baza danych poświęcona kopalniom węgla – tłumaczy dr Theodoros Zarogiannis z greckiego CERTH, który jest kierownikiem projektu Coal Heritage.

Ważne jest to, że projekt pod względem ekonomicznym i technologicznym stara się zidentyfikować najlepsze praktyki przekształcania wybranych miejsc i obszarów w obiekty dziedzictwa przemysłowego. To ma stwarzać szanse na to, aby inwestorzy zainteresowali się pogórniczymi obiektami i dali im szanse na drugie życie.   

– Ostatecznym celem wszystkich działań projektu jest podniesienie świadomości na temat historii górnictwa węgla kamiennego oraz przyciągnięcie uwagi ze strony innych sektorów – przyznaje dr Theodoros Zarogiannis.

Projekt Coal Heritage jest finansowany ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali i nie jest typowym projektem badawczym. Jest bowiem realizowany w ramach tzw. działań towarzyszących. Wartość całego projektu to 947 670 euro.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.