Tuż przy przystanku kolejowym Kraków Mydlniki Wapiennik znajduje się sporych rozmiarów nieczynny kamieniołom wapienia. Teren dawnej kopalni odkrywkowej oraz wapiennik od kilku lat są przedmiotem postępowania sądowego. Miasto Kraków stara się stwierdzić nabycie tego terenu przez zasiedzenie.
Postępowanie o uregulowanie stanu prawnego tego terenu toczy się od 2018 r.
- W 2018 Biuro Przejmowania Mienia i Rewindykacji Urzędu Miasta Krakowa skierowało do Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o stwierdzenie zasiedzenia całego terenu byłych kamieniołomów i wapiennika braci Kamsler liczącego ponad 15 ha. Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej złożyła wniosek do sądu w 2019 r. Ze względu na pandemię pierwsza rozprawa odbyła się dopiero w roku 2021. Sprawa toczy się w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy pod sygnaturą akt I Ns 817/19/K. Skarb Państwa jest zastępowany przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawa pozostaje w toku - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa.
Kolejna rozprawa odbyła się 12 października 2023 r. Z uwagi na nieprawidłowości w zakresie zawiadomienia świadka o terminie, rozprawa została odroczona na 28 listopada 2023 r. i trwało podczas niej przesłuchanie świadków. Natomiast 3 listopada 2023 r. odbyły się również oględziny dokumentów w Archiwum Narodowym w Krakowie.
- Zarządzone przez sąd oględziny były związane z fizycznym stanem przedstawionych starych dokumentów i koniecznością porównania dostarczonych kserokopii z oryginałem, a nie z oceną treści przedstawionych dokumentów; podobny charakter miało przesłuchanie świadka na ostatniej rozprawie. Oceny zgromadzonych dowodów sąd dokonuje dopiero w końcowym orzeczeniu - informuje Biura Przejmowania Mienia i Rewindykacji Urzędu Miasta Krakowa.
Kolejna rozprawa jest zaplanowana na 16 stycznia 2024 r. i podczas jej trwania ma być przesłuchany świadek, tym razem wskazany przez uczestników postępowania.
Teren nieczynnego kamieniołomu w Mydlnikach objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego „Mydlniki” i położony jest w obszarze oznaczonym ZN.1, czyli jest to teren zieleni w parku krajobrazowym o podstawowym przeznaczeniu pod łąki. Zgodnie z ustaleniami planu miejscowego przewidziano tam zakaz lokalizacji budynków. Minimalny wskaźnik terenu biologicznie czynnego określono na 90 proc., a maksymalną wysokość zabudowy na 5 m.
Na terenie dawnego kamieniołomu w Mydlnikach dopuszcza się realizację elementów dla celów dydaktycznych, którymi mogą być ścieżki edukacyjne, ścieżki spacerowe ze schodami terenowymi, stanowiska obserwacji gatunków roślin i zwierząt. Plan zezwala także na realizację platformy widokowej z wykonaniem zabezpieczeń ścian skalnych kamieniołomu Mydlniki oraz ścianki wspinaczkowe urządzone na bazie warunków naturalnych.
W 2019 r. prowadzone były badania przyrodnicze na terenie kamieniołomu w Mydlnikach. Inwentaryzacją objęto działki nr 2/21, 2/13, 2/14 obręb 49 Krowodrza położone przy ul. Balickiej. Badania potwierdziły, że istnieją przesłanki do objęcia tego terenu ochroną prawną w formie użytku ekologicznego, gdyż jest to miejsce o znacznym potencjale przyrodniczym. Wpływa na to przede wszystkim bardzo urozmaicona rzeźba terenu, korzystna ekspozycja i podłoże zasobne w węglan wapnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.