Pozyskanie kompleksowej oceny zagrożeń na terenach pogórniczych dla potrzeb planowania przestrzennego, a tym samym poszerzenie wiedzy nt. efektów oddziaływania górnictwa. To główny cel projektu o akronimie POMHAZ, którego uczestnikiem jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
Jak podaje SRK, w wyniku realizacji projektu zostaną opracowane metodyki wspierające planowanie przestrzenne na terenach pogórniczych w celu ograniczania niekorzystnych efektów i zagrożeń wynikających z zamykania kopalń węgla kamiennego - m.in. osiadanie powierzchni, migracja gazów i problemy hydrologiczne.
Metodyki te zostaną przetestowane w warunkach rzeczywistych w wybranych obszarach pogórniczych i dostosowane do specyficznych potrzeb władz lokalnych w różnych krajach europejskich. Badania głównie będą przeprowadzane na terenach należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W ramach projektu zostanie opracowana procedura ułatwiająca i usprawniająca wykorzystanie powstałej metodyki postępowania przez władze lokalne.
Liderem projektu jest francuski instytut INERIS, a partnerami: centrum badawcze CERTH i firma zarządzająca dostawami energii Public Power Corporation z Grecji, akademia górnicza TU Bergakademie Freiberg i centrum badawcze zajmujące się terenami postamining FZN-THGA z Niemiec oraz Główny Instytut Górnictwa i Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz zainteresowane polskie miasta.
Projekt obejmuje badania w europejskich regionach górniczych we Francji, Grecji, Niemczech, Polsce i Hiszpanii. Realizowany jest dzięki wsparciu Funduszu Badawczego Węgla i Stali.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.