W piątek, 8 grudnia, Barbórkę świętował oddział Spółki Restrukturyzacji Kopalń - KWK Wieczorek II. Była to ostatnia uroczystość barbórkowa, która odbyła się w tym roku w SRK, a także ostatnia dla kopalni Wieczorek, która 31 grudnia zostanie zlikwidowana.
W ramach uroczystości odbyło się nabożeństwo w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie. Tego dnia oddano także hołd górnikom, którzy stracili życie w kopalni Wieczorek. Przed budynkiem dyrekcji zagrała orkiestra kopalniana pod dyrekcją Andrzeja Pisarzowskiego. Uroczystości zwieńczyła akademia, w czasie której wręczono stopnie górnicze i odznaczenia. Zarząd SRK był reprezentowany przez wiceprezesów Piotra Bojarskiego oraz Marka Pieszczka, który przed laty był dyrektorem Wieczorka.
Przypomnijmy, że główne obchody Dnia Górnika miały miejsce w spółce w niedzielę, 3 grudnia. Wówczas odbyła się msza w intencji pracowników i ich rodzin oraz odbyło się poświęcenie sztandaru nadanego w listopadzie SRK.
Historia kopalni Wieczorek rozpoczęła się 6 stycznia 1826 r. Wtedy właśnie na podstawie pruskiego prawa nadano pole górnicze Morgenroth (Jutrzenka) w Janowie. Tak też nazwano zakład, który wydobywał tu węgiel. Potem Jutrzenka zamieniła się w Giesche, krótko była też KWK Janów, by ostatecznie zostać Wieczorkiem. Pod takim szyldem fedrowała od 1 października 1946 r. i pod nim przeszła 1 kwietnia 2018 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Wcześniej, czyli 31 marca 2017 r., wydzielono obszar kopalni tzw. Wieczorek I, który obejmował szyby Poniatowski i Wschodni, ok. 6,5 ha gruntu oraz 7,5 km podziemnych wyrobisk i to on jako pierwszy trafił do SRK. Rok później dołączyła do niego pozostała część kopalni.
29 lutego 2020 r. w obecności prezydenta Andrzeja Dudy podpisano list intencyjny w sprawie stworzenia na terenach po kopalni HUB-u technologiczno-gamingowego. Informowano wówczas, że przedsięwzięcie ma zająć ok. 20 ha powierzchni zlokalizowanych przy szybie Pułaski.
Część kopalni, oznaczona jako Wieczorek II,będzie działać do końca roku. Pozostała infrastruktura zostanie przekazana do oddziałów SRK: Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji oraz Centralnego Oddziału Odwadniania Kopalń w Czeladzi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Barbórka w SRK to dla mnie to samo co dzień dziecka w klinice aborcyjnej. Absurd za państwowe pieniądze.