Swoją Barbórkę uroczyście obchodzili w tym tygodniu także pracownicy kopalni Bobrek-Piekary należącej do spółki Węglokoks Kraj. Uroczystość otworzył przemarsz orkiestry dętej. Oddano również hołd górnikom, którzy odeszli już na wieczną służbę składając kwiaty pod tablicą „Solidarności”. W kościele pw. św. Anny odprawiona została msza.
- Pragnę z tego miejsca podziękować wszystkim naszym pracownikom za trud ciężkiej codziennej pracy, bez której nie było by dziś tej firmy, za zaangażowanie, wyrzeczenia, za zrozumienie dla naszych decyzji – mówił podczas akademii barbórkowej Grzegorz Wacławek.
- Wielkie podziękowania należą się przedstawicielom administracji rządowej i samorządowej, którzy nas wspierali, wspierają i będą wspierać. By nasza kopalnia zawsze miała w Was przyjaciół. Przed nami nowy roku, nowe decyzje ale wierzę w to, że będziemy mogli liczyć na wasze wsparcie. Dziękuję moim koleżankom, kolegom i wszystkim współpracownikom. Podziękowania należą się również przedstawicielom związków zawodowych za bezsprzeczną identyfikację z firmą i jej załogą, za kompromisy w interesie spółki, za zrozumienie, za krytykę, za wsparcie na zewnątrz, za cierpliwość i dialog oraz za obronę ludzi w przypadkach beznadziejnych – kontynuował.
Przyznał, że ten rok przyniósł kopalni kłopoty wydobywcze.
- Obnażył naszą niemoc w walce z przeciwnościami losu. Nie udało nam się w pełni wykonać naszych już i tak okrojonych planów. Ale ja głęboko w to wierzę, że doświadczenia tegoroczne pozwolą nam wyciągnąć wnioski, by jeszcze lepiej wykorzystać potencjał nas jako załogi. To my i nasze zaangażowanie, fachowość, ciężka praca, wyrzeczenia, wiedza i doświadczenie powodują, że jesteśmy kowalami własnego losu i to właśnie od nas zależy co będzie dalej z naszą kopalnią czy znajdzie uznanie i kolejny raz ugruntuje swoje miejsce na rynku węgla. Cała branża górnicza dziś stoi na zakręcie, przez pseudo ekologów i lobbystów okrzyknięta została jako niepotrzebna i szkodliwa, a reszta świata przeciwnie, rozwija technologie węglowe przez co zwiększa konkurencyjność względem Europy. I to my dziś jako społeczeństwo musimy stać na straży naszego bezpieczeństwa by transformacja przebiegała w zrównoważony sposób, byśmy byli bezpieczni i niezależni – podkreślił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
KWK Bobrek to świetny przykład jak jedna autorytarna „nieomylna” osoba potrafi zarżnąć cały zakład i sprawić że nikt nie chce tam pracować każdy ucieka. Atmosfera obozu pracy a decyzje i ich zmienność są żałosne. Dziękujemy prowadź nieomylny wodzu i opowiadaj jak to było dobrze jak miałeś ścianę.