Kopalnie węgla kamiennego w Nowej Rudzie i okolicy uznawane były za jedne z najbardziej niebezpiecznych w Polsce pod względem zagrożenia gazowego. Smutnym tego świadectwem były katastrofy, jakie zdarzały się w Jugowie, Ludwikowicach Kłodzkich, Nowej Rudzie czy Słupcu. Nie tak dawno temu obszerne informacje o tamtych katastrofach zamieszczone zostały w podświetlonych gablotach w dawnym budynku dyrekcji pola Piast KWK Nowa Ruda, wchodzącym teraz w skład Dawnej Kopalni w Nowej Rudzie.
Osiemnastu górników straciło życie 7 września 1976 r. na polu Piast KWK Nowa Ruda, kiedy to w ścianie nr 7 na głębokości 682 metrów nastąpił wyrzut dwutlenku węgla, miału węglowego i mas skalnych. Siedem ofiar śmiertelnych przyniósł wypadek, którymiał miejsce 3 października 1979 r. o godzinie 18.53 w oddziale G-1 na polu Piast KWK Nowa Ruda. Doszło tam wtedy do wyrzutu dwutlenku węgla i skał w chodniku podścianowym na głębokości 630 metrów.
Szczegółowy opis przebiegu tamtych wydarzeń zawarty został na planszach prezentowanych w Dawnej Kopalni. Przedstawiono skutki tragicznych katastrof kopalnianych, jakie miały miejsca w pobliskich miejscowościach, gdzie też wydobywano węgiel kamienny, takich jak Jugów czy Ludwikowice Kłodzkie. Można więc zobaczyć reprodukcję fotografii z pogrzebów ofiar katastrofy górniczej w szybie Kurt w Jugowie z 9 lipca 1930 r., kiedy to śmierć poniosło 151 pracowników kopalni Wacław, noszącej wtedy nazwę Wencelausgrube. Na innej planszy reprodukowano listę ofiar katastrofy górniczej z 10 maja 1941 r. oraz fotografie tablicy pamiątkowej w języku niemieckim, umieszczonej na cmentarzu komunalnym w Nowej Rudzie.
- Podświetlane gabloty na pierwszym piętrze zostały zamontowane 22 września 2023. Pomysłodawcą była pani Barbara Korbas, dyrektor Dawnej Kopalni w Nowej Rudzie. Wykonanie zostało zlecone firmie zewnętrznej. Fotografie, które zostały wykorzystane, posiadamy w zbiorach Dawnej Kopalni oraz klisze, które skanowaliśmy. Zostały również użyte oryginalne materiały z katastrofy, która miała miejsce w naszej kopalni w 1941 roku. Natomiast materiały o kopalni w Ludwikowicach Kłodzkich zostały zaczerpnięte głównie z internetu, ponieważ nasze zbiory nie obejmują tamtej katastrofy - informuje Paweł Raróg z Dawnej Kopalni w Nowej Rudzie.
W miejscu, gdzie obecnie wiszą gabloty, wcześniej znajdowała się wystawa starych fotografii związanych z Nową Rudą oraz kopalnią w Nowej Rudzie.
Podświetlane gabloty poświęcone zostały nie tylko tematyce katastrof górniczych. Przykładowo w jednej z gablot zaprezentowano fotografie repatriantów z dawnych ziem polskich, które po drugiej wojnie światowej pozostały w granicach Związku Radzieckiego. W tej samej gablocie są także fotografie i informacje na temat reemigrantów z Francji, którzy po wojnie zasilili m. in. szeregi górników pracujących w Wałbrzychu i Nowej Rudzie. Osobna gablota poświęcona została ratownictwu górniczemu w noworudzkiej kopalni i wyposażeniu kopalnianej aparatowni.
Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie poza budynkiem dyrekcyjnym obejmuje m. in. zespół dawnych wyrobisk ćwiczebnych sztolni Lech.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.