Dyrektorzy spółek wydobywczych w Peru błagają władze, aby zaradziły eskalacji przemocy ze strony nielegalnych górników, która w ostatni weekend (2-3 grudnia) kosztowała życie 9 pracowników kopalni złota. Nielegalne wydobycie jest w tym kraju obecnie większym problemem niż handel narkotykami. Czytamy o tym na portalu mining.com.
W weekend, 2-3 grudnia, robotnicy w szybie kopalni prowadzonej przez CIA Minera Poderosa zostali zaatakowani. Napastnicy użyli materiałów wybuchowych. Zabili 9 osób.
- W ciągu ubiegłych 2 lat liczba ofiar śmiertelnych w starciach z nieformalnymi górnikami w Poderosa wzrosła do 16 osób. Peru jest głównym dostawcą złota i miedzi, a te dwa metale przyciągają bardziej nieformalne kopalnie, które stają się coraz bardziej lukratywne dzięki wysokim cenom i nowym technikom - czytamy na mining.com.
Autor materiału, Marcelo Rochabruna, wyjaśnia, że konflikty rozszerzyły się na niektóre rozległe złoża miedzi w Peru, w tym projekt Los Chancas należący do Southern Copper Corp. i kopalnię Las Bambas należącą do MMG Ltd. Właściciele firm mają trudności z zagospodarowaniem nowych kopalni na obszarach, które przyciągają nieformalnych górników. W ubiegłym roku spłonął obóz górniczy w Los Chancas.
Branża górnicza obwinia o ten stan rzeczy tymczasowe zezwolenia znane w Peru jako Reinfo – rejestr, który pozwala nieformalnym górnikom na prowadzenie działalności z pewnymi zabezpieczeniami prawnymi podczas formalizowania działalności. Problem w tym, że niektóre firmy przeciągają te formalne procedury już nawet 10 lat.
- Nadszedł czas, aby położyć kres tej fasadzie bezkarności – powiedział Pablo de la Flor, kierownik ds. korporacyjnych Poderosa. Dodał, że Poderosa pozostaje w konflikcie z nieformalnymi górnikami, którzy są częścią rejestru Reinfo.
Na łamach portalu Poderosa wzywa władze do wysłania wojska na miejsce, gdzie rozmieszczono setki dodatkowych funkcjonariuszy policji. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy firma z siedzibą w Limie zatrudniła dodatkowych 1200 ochroniarzy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.