Złożenie kwiatów i wieńców pod tablicą pamiątkową przy Urzędzie Miejskim ma być najważniejszym aktem symbolicznym obchodów tegorocznej Barbórki w Kowarach.
Kowarski magistra, będący organizatorem obchodów, zamierza ich wydźwięk dostosować do pamięci o tragicznych losach niemałej części kowarskich górników, spośród których wiele osób w XX wieku pracowało w tutejszych kopalniach nie z własnej woli.
Obchody barbórkowe przed tablicą pamiątkową na ścianie budynku B Urzędu Miejskiego przy ul. 1 Maja 1 zaplanowana zostały na poniedziałek, 4 grudnia 2023 r., na godz. 12.00. Nastąpi tam złożenie kwiatów. W uroczystości mają wziąć udział przedstawiciele władz miasta m.in. burmistrz miasta Kowary i przewodniczący Rady Miejskiej.
- Uroczystość uświetni zespól ludowy Kowarskie Wrzosy, który zaśpiewa m.in. Hymn Górniczy. Będą również obecni przedstawiciele rodzin górniczych, harcerze oraz przedszkolaki - informuje Andrzej Weinke z Wydział Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Kowarach.
Scenariusz tegorocznej Barbórka będzie nieco odmienny od tego, jaki realizowany był w minionych latach. W tym roku nie planowana jest uroczysta akademia w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach. Nie będzie też miejskich obchodów w miejscowych kopalniach.
- Gmina Miejska Kowary nie planuje obchodów w podziemnej trasie turystycznej Sztolnie Kowary w Kopalni Liczyrzepa Jelenia Struga, ani w Kopalni Podgórze - dodaje Andrzej Weinke.
Położone u zbiegu Karkonoszy i Rudaw Janowickich miasto Kowary było w przeszłości miejscem, gdzie wydobywano fluoryt, rudy żelaza oraz rudy uranu. Po zakończeniu wydobycia złóż, nowe wyrobiska drążone były w drugiej połowie XX wieku podczas rozbudowy zespołu wyrobisk sztolni nr 9a.
Coroczne obchody święta górniczego mają w Kowarach różny przebieg. Nie są one jedyną pamiątką po czasach, gdy w mieście prowadzono wydobycie. Na terenie miasta znajduje się kilka miejsc upamiętniających tradycje górnicze. W centrum miasta na świeżym powietrzu dostępny jest Skansen górnictwa kowarskiego. Opodal w budynku przy ul. Górniczej 1 funkcjonuje ekspozycja na temat tradycji i historii miasta, w której jedna z izb poświęcona jest tematyce górniczej. Przy ul. Matejki natomiast znajduje się skwer, poświęcony legendarnemu gwarkowi, który wedle opowieści miał w XII wieku odkryć złoża rud żelaza.
W niedalekiej przyszłości do celów ekspozycyjnych ma być przystosowany budynek nieczynnego dworca kolejowego PKP Kowary. Docelowo ma się tam znaleźć wystawa o mieście, której część ma dotyczyć kowarskiego górnictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.