Pokład 405/1 w ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice eksploatowany jest już od kilkunastu lat. Zalega tam najlepszy jakościowo węgiel koksowy. W najbliższych dniach górnicy uruchomią w tym rejonie kolejną ścianę. Będzie miała długi wybieg, sięgający 1,2 km przy miąższości pokładu dochodzącej do 4,4 m.
Ściana, która ruszy na kilka dni przed Barbórką, to XVII w pokładzie 405/1. Zapewni Szczygłowicom wydobycie przez kolejne półtora roku.
– Mamy do czynienia z pokładem trudnym do eksploatacji ze względu na liczne zagrożenia naturalne w najwyższych stopniach i klasach, w tym wyrzutem gazów i skał, a także towarzyszące im zagrożenie klimatyczne spowodowane wysoką temperaturą skał – wyjaśnia Łukasz Gawliński, kierownik robót górniczych.
W tym rejonie od początku 2020 r. eksploatowano ścianę XX w pokładzie 405/1, nie notując większych zakłóceń. Załoga oddziału G2-Sz, kierowana przez Marka Cyganowskiego, jest zatem pełna optymizmu co do wybrania kolejnej. W ruch pójdzie kombajn JOY 4LS20.
– Nowy front robót wydobywczych zazbroiliśmy w sekcje obudowy zmechanizowanej, które zostały wyremontowane w Jastrzębskich Zakładach Remontowych należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jest ich w sumie 115, ale ta liczba wzrośnie wraz z postępującą eksploatacją ściany do 123 – tłumaczy dalej Łukasz Gawliński.
Górnicy z oddziału GZL1-Sz pod kierownictwem Sławomira Hnidy sprawnie przeprowadzili roboty zbrojeniowe. Mieli na to trzy miesiące. Bardzo skomplikowana była zwłaszcza logistyka ze względu na odległości dzielące front robót zbrojeniowych od szybu materiałowego. Poszczególne elementy obudów zmechanizowanych transportowane były w częściach kolejką podwieszaną.
– Trzy miesiące, jak na takie warunki pracy i odległości, to bardzo dobry rezultat. Roboty przebiegały w systemie czterozmianowym, w skróconym czasie pracy właśnie ze względu na zagrożenie klimatyczne – zwraca dalej uwagę kierownik robót górniczych.
Na wysokości stanęli pracownicy oddziału GKT1-Sz prowadzonego przez Marcina Roczniaka.
– Tego rodzaju transport wymaga dużej precyzji i ostrożności. Suma podzespołów każdej z sekcji wynosi 23 t, do tego pozostałe elementy kompleksu ścianowego, m.in. przenośniki – podścianowy i ścianowy, urządzenie przekładkowe itd. – wylicza Marcin Roczniak.
Całość prowadzonych robót koordynował Łukasz Gawliński, kierownik robót górniczych zbrojeniowo-likwidacyjnych i transportu dołowego.
– Należy pochwalić tę załogę. Potrafi pracować wydajnie i bezpiecznie, tym bardziej że są to praktycznie sami młodzi ludzie. Średnia wieku nie przekracza 28 lat. Zdążyli już nabyć doświadczenia, wykonując zadania w ścianie XXVI w pokładzie 405/3. Charakteryzował ją bardzo długi wybieg, sięgający 2 km. Poradzili sobie znakomicie. W ub.r. zrealizowali wzorowo zbrojenia trzech frontów robót – zwraca uwagę Łukasz Gawliński.
Za dobrą organizację pracy wyróżnić należy również przodkowych: Roberta Dolę, Tomasza Musiolika, Jarosława Parzycha oraz Michała Krzyszczyka.
Obecnie ruch Szczygłowice prowadzi eksploatację dwoma ścianami, lecz już z początkiem grudnia będą w ruchu trzy fronty robót eksploatacyjnych. To z uwagi na uruchomienie produkcji ze wspomnianej wcześniej ściany XVII w pokładzie 405/1.
Tymczasem załoga oddziału GZL1-Sz po oddaniu do eksploatacji ściany XVII w pokładzie 405/1 przejdzie do zbrojenia kolejnej. Będzie to ściana V w pokładzie 408/3. Część załogi natomiast zajmie się likwidacją ściany XX w pokładzie 405/1.
Warto ponadto podkreślić, że ruch Szczygłowice to zakład górniczy mogący pochwalić się bardzo dobrymi perspektywami na przyszłość. Złoża bardzo dobrego jakościowo węgla koksowego eksploatowane są z zasobnych pokładów: 404/4, 405/1, 405/3, 408/3 oraz 408/3. Ponadto rozcinany jest pokład 407/1+2.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A nowego dyrektora ta kopalnia już mo ?