KE na listę inwestycji, mających status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, wpisała plan budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego - podał Gaz-System w czwartkowym, 30 listopada, komunikacie. Projekt zakłada budowę rurociągu do transportu wodoru m.in. do Polski.
W czwartek Gaz-System poinformował, że na opublikowanej przez Komisję Europejską liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym, czyli liście PCI (ang. Projects of Common Interest - czyli projekty wspólnego zainteresowania), po raz pierwszy uwzględniono projekty inwestycyjne mające na celu budowę zintegrowanej europejskiej infrastruktury wodorowej. Wśród nich znalazł się projekt budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego.
Projekt, obejmujący terytoria sześciu państw, ma na celu zagospodarowanie potencjału produkcji odnawialnego wodoru w regionie bałtyckim, w szczególności w Finlandii, poprzez budowę systemu rurociągów służących do transportu wodoru z Finlandii, przez państwa bałtyckie do Polski i Niemiec. Lista projektów PCI, opublikowane przez Komisję Europejską, wymaga obecnie zatwierdzenia przez Parlament Europejski.
- Projekt budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego uzyskał pełne wsparcie rządu, bowiem zmierza on do zachowania i umocnienia niezależności energetycznej Polski w obliczu transformacji nośników energii w przyszłości. Planowana infrastruktura energetyczna będzie wsparciem dla rozwoju krajowej produkcji zeroemisyjnego wodoru oraz jego dalszego transportu w Europie - powiedziała cytowana w komunikacie spółki minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Gaz-System podał, że pierwsza wodorowa lista PCI została opublikowana przy okazji zorganizowanej przez Komisję Europejską po raz czwarty konferencji PCI Energy Days, w trakcie której w Brukseli podsumowano dziesięciolecie obowiązywania Rozporządzenia TEN-E, postępy i wpływ realizacji projektów PCI. Polska spółka wzięła udział w konferencji oraz części wystawienniczej wydarzenia, podczas której zaprezentowała projekty gazowych o statusie PCI - Baltic Pipe oraz połączenia z Litwą i Słowacją.
- Projekty realizowane przez Gaz-System służą integracji energetycznej systemów przesyłowych państw Europy. Podobnie jak w latach wcześniejszych, tak i teraz spółka stara się, aby inwestycje ważne dla Polski zostały uznane za priorytetowe w Unii Europejskiej, a tym samym mogły liczyć na wsparcie finansowe na etapie realizacji - powiedział cytowany w komunikacie prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński.
Według komunikatu, rozporządzenie TEN-E przewiduje możliwość przyznania statusu PCI dla inwestycji umożliwiających powstawanie zintegrowanej europejskiej infrastruktury wodorowej poprzez realizację projektów w zakresie przesyłu i magazynowania wodoru oraz instalacji służących do odbioru i regazyfikacji skroplonego wodoru lub wodoru przenoszonego w innych substancjach chemicznych (np. amoniaku). Projekt Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego został wpisany na listę PCI w ramach Planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla wodoru.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia TEN-E projekty PCI to inwestycje mające kluczowe znacznie w realizacji europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej. Do najważniejszych z nich należą przystępna cenowo, bezpieczna i zrównoważona energia dla wszystkich obywateli, jak również budowa niskoemisyjnej gospodarki w Unii Europejskiej. Projekty te muszą przyczyniać się również do realizacji priorytetowych korytarzy infrastruktury energetycznej, a także znacząco poprawiać bezpieczeństwo dostaw, integrację rynkową i konkurencję - podał Gaz-System.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.