Już w najbliższy piątek, 24 listopada, do rąk Czytelników trafi kolejny numer Górniczej. Piszemy w nim m.in. o korzystnym dla polskich kopalń złagodzeniu przepisów dotyczących emisji metanu, rozstrzygniętych konkursach wiedzy o przepisach bhp w spółkach górniczych oraz o wielkim sprzątaniu odpadów w ruchu Piast.
Mamy wreszcie to, czego chcieliśmy - zgodę na złagodzenie przepisów dotyczących redukcji metanu w sektorze energetycznym – pisze na pierwszej stronie w artykule „Metanowy kompromis” red. Kajetan Berezowski. W ramach wynegocjowanego dokumentu złagodzeniu uległo dotychczasowe stanowisko Komisji Europejskiej, a dozwolony poziom emisji metanu został zwiększony dziesięciokrotnie.
Kompromis zakłada dopuszczalne poziomy emisji metanu w wysokości 5 ton na 1000 ton wydobywanego węgla od 2027 r. i 3 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla od 2031 r. Emisje te mają być liczone na poziomie operatora kopalni, co pozwoli spółkom posiadającym więcej kopalń uśrednić emisje. Zamiast kar za przekroczenie dozwolonych limitów metanu będą opłaty i będzie możliwość przeznaczenia ich na inwestycje wychwytujące metan w kopalniach – zauważa autor.
W naszym tygodniku przyjrzeliśmy się cenom węgla, które spadają, zarówno w portach ARA, jak i na polskim rynku. Tej zimy możemy być spokojni, będzie czym grzać, a magazyny gazu są pełne – płyną zewsząd zapewnienia polityków i ekspertów. Czy rzeczywiście? - Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w artykule „Węgiel tanieje nie dla wszystkich”.
W tym numerze Górniczej sporo miejsca poświęcamy rozstrzygniętym konkursom wiedzy o bhp, których finały odbyły się w ostatnich dniach w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Polskiej Grupie Górniczej. Podajemy również wyniki trzeciej edycji konkursu BHP – Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla.
Coraz lepsze wyniki notuje należąca do Grupy Bumech kopalnia PG Silesia. Poprawie uległy warunki geologiczno-górnicze. Zapowiedziano też realizację kolejnej dostawy węgla do odbiorcy za kwotę ok. 22 mln zł. Tegoroczną Barbórkę załoga przywita więc w nieco lepszych nastrojach – zauważa red. Kajetan Berezowski w tekście „Silesia znów staje na nogi”.
Odpady, które są nagromadzone w wyrobiskach ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit, mają zostać usunięte do końca listopada. Decyzję taką ogłosił nadzór górniczy po czterodniowej kontroli przeprowadzonej w zakładzie zlokalizowanym w Bieruniu. Dyrektor KWK Piast-Ziemowit Krzysztof Krasuski oświadczył, że odpady są już usuwane. Polska Grupa Górnicza, do której należy zakład, zapewniła, że termin zostanie zachowany. O problemie pisze red. Maciej Dorosiński w artykule „Po odpadach nie będzie śladu”.
Wybory parlamentarne to nowe możliwości także dla energetyki i górnictwa, które czekają na określenie strategii energetycznej kraju i decyzje w sprawach kluczowych dla odbiorców energii. Jakie są najważniejsze wyzwania w energetyce, na które będzie musiał odpowiedzieć nowy rząd? To m.in. szybkie utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, remonty węglowych bloków „dwusetek” i uczciwe rozmowy z górnikami o przyszłości branży.
Na te pytania próbowali odpowiedzieć eksperci podczas konferencji pt. „Energia, klimat po wyborach. Gdzie zacząć?” - zorganizowanej przez Forum Energii. Relację z konferencji zamieszcza red. Aldona Minorczyk-Cichy w materiale „Pięć pakietów dla nowego rządu”.
Leon Wostal to w Piekarach Śląskich postać znana. Śląski regionalista, działacz społeczny, były wojskowy, potem ratownik górniczy w kopalni Julian, a nade wszystko miłośnik śląskich tradycji, kolekcjoner starych fotografii, wreszcie autor wystaw i publikacji.
Na łamy „Trybuny Górniczej” trafił po raz pierwszy w 2007 r. Po dłuższej przerwie świętuje swój wielki benefis, tym razem wydawniczy. Jego książka „Rojber z Rozbarku” napisana m.in. w gwarze śląskiej, potrafi rozbawić, a nawet wycisnąć łezkę. Bo taki jest właśnie Leon – szczery do bólu, bezpretensjonalny, a jednocześnie autentyczny. W dziale Po szychcie o książce i jej autorze pisze red. Kajetan Berezowski.
Życzymy przyjemnej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.